İRAN

İran, İsrail’in savunma sanayisine yönelik ‘en büyük’ sabotajını engelledi

İsrail’in sabotaj eylemlerine nispeten uzun bir sessizlik döneminden sonra, İranlı yetkililer perde arkasında büyük bir istihbarat savaşının sürdüğünü gösteren yeni bir bomba patlattı.

Geçen yıl boyunca, İsrail’in olası sabotaj eylemleri hakkında çok az duyuru yapıldı. İran’ın hassas bölgelerdeki ilerleyişi hız kesmeden devam ederken, İsrail ve İran’ın sessizliği dikkat çekiciydi.

Ancak bu sağır edici sessizlik Perşembe günü yüksek sesle bozuldu.

İran savunma bakanlığı Perşembe günü, İsrail’in yabancı casus ajansı Mossad’ın füze programına yönelik bir saldırıyı nasıl engellemeyi başardığını ayrıntılarıyla anlatan bir bildiri yayınladı.

Açıklamada, “Savunma Bakanlığı, Siyonist rejimin casusluk servisi Mossad’ın İran’ın füze, uzay ve havacılık endüstrilerini hedef alan endüstriyel sabotaj planını başarıyla etkisiz hale getirdi” denildi.

Bakanlık sözcüsüne göre, İran füzeleri programı son yıllarda düşman tehditlerine karşı caydırıcılık yaratmadaki stratejik etkinliği nedeniyle çeşitli sabotaj eylemlerinin hedefi oldu.

Ülkenin çeşitli sistemler ve füzeler tasarlama ve üretme konusunda kendi kendine yeterliliğini vurgulayarak, rakip casusluk servislerini kusurlu bileşikler satın almaları için kandırmak için çok katmanlı istihbarat planlarının hazırlandığını ve uygulandığını da sözlerine ekledi.

Sözcü, “Füze endüstrisi yalnızca ülkenin askeri ve savunma yeteneklerine önemli ölçüde katkıda bulunmakla kalmıyor, aynı zamanda karmaşık casus ağlarını yakalamak ve rakip servislerin istihbarat kapasitelerine önemli darbeler vurmak için uygun bir platform sağlıyor” dedi.

Yetkili, Mossad’ın doğrudan rehberliği altındaki profesyonel bir ağın, bazı sızan unsurların işbirliği yoluyla savunma bakanlığının füze endüstrilerindeki gelişmiş füzelerin üretim hattının tedarik zincirine hatalı ve donanımlı parçalar getirmeyi planladığını açıkladı. Amaç, üretilen bu füzeleri endüstriyel hatları ve çalışanları hedef alan patlayıcı araçlara dönüştürmekti.

“Düşmanın ayrıntılı planına rağmen, operasyon başından beri sürekli gözetim altındaydı ve ajanlarının tutuklanmasıyla tamamen etkisiz hale getirildi. Bu başarılı projenin yürütülmesiyle Mossad’ın tüm iç ve dış ajanları tespit edildi ve istihbarat gözetimine alındı.”

Sözcü, yakın zamana kadar İsrail’in sabotaj planının ve kusurlu parçaların savunma sanayisine transferinin başarıyla yürütüldüğünden tamamen emin olduğunu da sözlerine ekledi. Savunma bakanlığı yetkilisi, “Yenilgilerinin derinliğini hala anlayamıyorlar” dedi.

İran’ın ulusal televizyonu, arızalı parçaların görüntülerini yayınladı.

İran’ın İsrail’in sabotajına ilişkin yeni açıklaması, iki taraf arasındaki istihbarat savaşının sona ermiş olabileceği yönündeki spekülasyonlara son verdi. Geçen yıl boyunca sessizlik cilasının altında büyük istihbarat operasyonları olduğu ortaya çıktı. Ayrıca, İsrail’in İran’ın savunma programına sabotaj yapma çabalarını titizlikle sürdürdüğünü, ancak İran’ın karşı istihbarat çabaları nedeniyle başarısız olduğunu belirtti.

Mossad’ın İran’daki casus ağlarının çökertilmesi, İsrailli yetkililerin her zaman övünmeye hevesli olduğu İran’daki istihbarat varlıklarına bir başka darbe oldu. Perşembe günkü açıklama, İsrail’in artık büyük operasyonlar gerçekleştiremeyeceğini gösterdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu