.mansetAna { width: 530px; height: 403px; margin-left: 692px !important; }
Suriye Dostları

İran İstihbarat Bakanı: Amerika’nın tek seçeneği, yaptırımların tümünü kaldırmaktır

İran İstihbarat Bakanı Seyyid Mahmut Alevi, Amerika’nın İran İslam Cumhuriyeti’ne dayattığı yaptırımları lağvetmesi gerektiğini vurguladı.

İstihbarat Bakanı Alevi Pazartesi günü çıktığı bir TV programında yaptığı açıklamada, Amerikalı yetkililere İran düşmanlığını tavsiye eden bazı ülkeler şimdi onlara İran’la uzlaşmalarını tavsiye ettiklerini, bu ise İran milletinin direnişi, İslam İnkılabı Lideri Ayetullah Hamanei’nin hidayeti ve silahlı kuvvetlerin iktidarının sonucu olduğunu belirtti.

İran’ın Bercam adı ile anılan Kapsamlı Ortak Eylem Planı KOEP anlaşmasına yaptırımların kaldırıldığını sınamanın ardından geri dönme konusuna da işaret eden Bakan Alevi, İran bu anlaşmaya bağlı kaldığını ispat ettiğini, şimdi Amerika dayattığı yaptırımları kaldırması gerektiğini vurguladı.

Amerikalı yetkililer İran’ın Bercam anlaşmasındaki yükümlülüklerini askıya alması ve uranyumu yüzde 20 düzeyinde zenginleştirmeye başlamasına karşı ellerinden geleni yaptıklarını, fakat hiç bir sonuç alamadıklarını kaydeden Bakan Alevi, Amerika BM güvenlik konseyinin onayı olmaksızın dayattığı tek yanlı illegal yaptırımlardan kaynaklanan hasarları da telafi etmesi gerektiğini belirtti.

Bakan Alevi, Amerika ve Avrupa İran milleti ile zorbalık yaparak konuşamayacaklarını anlamaları gerektiğini belirterek şöyle ekledi:

Trump’ın kendisi için büyük ayıp lekesi olan insanlık dışı yaptırımları hatta özel hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçları bile kapsadı, fakat İran milletinin direnişi sonucu sonuç vermedi. Gerçi bu direniş, dayatılan yaptırımların ayıbını örtmeye yetmeyeceği de kesindir.

İran silahlı kuvvetlerinin son askeri tatbikatlarına da işaret eden Bakan Alevi, İSK’nın gücü Amerikalıları düşünmeye yönelttiğini ve en modern İHA’larının düşürülmesi de onlara, İran hava sahası savaş uçakları için asla güvenli olmayacağını gösterdiğini vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu