Suriye Dostları

İran Sağlık Bakanlığı Sözcüsü: İran’da yabancılara korona tedavisi ücretsizdir

İran Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Kianuş Cihanpur, ahlaki ve İslami ilkeler gereği, İran’da korona virüs hastalığına yakalanan yabancı uyruklulara sunulan tedavi hizmetleri ücretsiz olduğunu açıkladı.

Pazar günü bir açıklama yapan Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Cihanpur, sağlık tüm insanların en temel haklarından biri olduğunu belirterek, İran vatandaşlarına sunulan her türlü sağlık ve tedavi hizmeti başta Afganistan vatandaşları olmak üzere tüm yabancı uyruklulara sunulduğunu belirtti.

İran sağlık sistemi Amerika’nın tek yanlı yaptırımları yüzünden korona virüs salgını ile mücadelede bazı sıkıntılarla karşılaştığına işaret eden Sözcü Cihanpur, sağlık bakanlığı buna rağmen ve ülkenin kendi ihtiyaçları karşılandığı takdirde tıbbi imkanlarını komşu ülkelere ve hatta tüm dünyaya sunacağını vurguladı.

Sözcü Cihanpur açıklamasının devamında ayrıca an itibarı ile ülke genelinde 70 milyon vatandaş korona virüs taramasından geçirildiğini ifade etti.

Cihanpur, İran İslam Cumhuriyeti korona virüs yüzünden ölüm oranında her bir milyon nüfusta yaşanan ölüm sayısına göre dünyada 13. sırada ve iyileşen hasta sayısı bakımından da 5. sırada yer aldığını kaydetti.

Yayımlanan son verilere göre İran’da korona virüs hasta sayısı 58 bin 226’ya yükseldi. Bu sayıdan 22 bin 11 hasta iyileşerek hastanelerden taburcu edilirken, 3 bin 603 kişi de hayatını kaybetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu