Genel

İran: Ukrayna uçağının düşmesi sonucu yaşamını yitirenlerin konsolosluk işlerinin yapılması için özel ekip oluşturuldu

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musevi, Dışişleri Bakanlığı nezdinde Ukrayna uçağının düşmesi sonucu yaşamını yitirenlerin konsolosluk işlerinin yapılması için özel ekip oluşturulduğunu açıkladı.

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Seyyid Abbas Musevi, Ukrayna Havayolları’na ait yolcu uçağının kazara düşmesi sonucu 176 yolcu ve mürettbatın hayatını kaybetmesinden büyük üzüntü duyduklarını ifade ederek, ‘Cumhurbaşkanı’nın talimatı ve Dışişleri Bakanı’nın vurgulamaları doğrultusunda, bu acı olayda hayatını yitirenlerin konsolosluk işlemlerinin yapılması için Dışişleri Bakanlığı’nda özel bir ekip oluşturularak, hayatını kaybedenlerin yakınlarının taleplerinin karşılanması ve gereken hizmetlerin verilmesi hedeflenmektedir’ diye konuştu.

İran’ın yurt dışı temsilcilik ve konsolosluklarına bu konu ile ilgili gerekli talimatın verildiğine dikkati çeken Musevi, ‘Dışişleri Bakanlığı olarak, genellikle genç, elit ve akademisyenlerden oluşan ve bu olayda hayatını kaybedenlerin yokluğu nedeniyle başsağlığı diliyor ve bu küçük hizmetlerin bu büyük musibeti azıcık da olsa teselli edebilmesini umuyoruz’ diye belirtti.

Öte yandan Dışişleri Bakanı Zarif de twitter hesabından yaptığı paylaşımda, ‘Dışişleri Bakanlığı’ndaki meslektaşlarım, olayda hayatını kaybedenlerin yakınlarına gerekli her türlü desteği vermeye hazır’ dedi.

Zarif açıklamasında, Dışişleri Bakanlığı ve İran’ın yurt dışındaki temsilciliklerinde çalışanlarının bu büyük trajedi sonucu oluşan kederde halk ile yan yana olduklarını kaydetti.

176 yolcu taşıyan Ukrayna Havayolları’na ait yolcu uçağı geçtiğimiz 8 Ocak günü insani hata ve yanlış atış nedeniyle Tahran İmam Humeyni Havalimanı’ndan kalkışından kısa süre sonra düştü ve içinde bulunan tüm yolcularla mürettebat olay yerinde hayatını kaybetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu