GenelYemen Gerçekleri

İran: Yemen’de insani durum kaygı verici

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Behram Kasımi, İran’ın ciddi olarak Yemen’deki mevcut insani durumdan kaygı duyduğunu belirterek, bu ülkedeki insani faciaya son vermenin günümüz dünyası için tarihi bir sorumluluk olduğunu söyledi.

Kasımi, Yemen’deki son gelişmeler ve El- Hudeyda limanının durmaksızın Arabistan güçleri tarafından bombalanmasıyla ilgili yaptığı açıklamada, İran’ın bu durumdan ciddi kaygılarını dile getirerek, bu vahim ve gayri insani durumun mütecaviz güçlerin uluslararası camianın kaygılarını aldırmamasından kaynaklandığını söyledi.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserinin Yemen’deki durumdan dolayı ciddi kaygılarını bildirmesine de değinen Kasımı, bu kaygıların acı gerçeklere dayandığını ve uluslararası camianın bu gerçekleri ciddiye alması gerektiğini söyledi.

Yemen saldırıları başladığından beri İran’ın uluslararası camiadan konuya eğilmesini beklediğini ifade eden Kasımi, mevcut şartlar altında uluslararası camia ve tüm ülkelerin siyasi ve hukuki sorumluluklarının yanısıra tamamının Yemen’deki saldırıların son bulması için ahlaki sorumluluk sahibi olduğunu ve saldırıların sonlanması için ciddi irade gösterip fiili uygulamada bulunmaları gerektiğini söyledi.

Yemen’deki görüşmeler yönünde uluslararası camianın çalıştığı dönemlerde Arabistan’ın saldırılarının arttığını ifade eden Kasımi, İran’ın Yemen ile ilgili önerisini hatırlatarak bu önerinin hala geçerli olduğunu ve Yemen’deki insani faciaya son vermenin günümüz dünyası için tarihi bir sorumluluk olduğunu söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu