Genel

İran’ın Amerika’ya Irak’ta tokadı

İran İslam İnkılabı Devrim Muhafızları Ordusu 8 Ocak Çarşamba günü sabahın erken saatlerinde Amerika’nın Irak’taki Ayn el Esed ve Erbil üslerini füzelerle vurdu.

Amerika’nın Irak’ta bulunan askeri üslerine yapılan füze saldırıları, terörist Amerikan hükümetinin İran İslam İnkılabı Muhafızlar Ordusu Kudüs Kuvvetleri komutanı Korgeneral Kasım Süleymani ve Irak Haşdi Şabi Kurumu başkan vekili Ebu Mehdi Mühendis ve 8 yol arkadaşlarına  3 Ocak Cuma günü düzenlediği suikast terör eylemine tepki olarak gerçekleştirildi. İran’ın Çarşamba sabah erken saatlerinde Amerika’nın Irak’taki üslerine yapılan saldırı bir misilleme olarak değerlendirilebilir. 
İlk olarak bu saldırı tam da Amerikan terörist hükümetinin Korgeneral Kasım Süleymani ve arkadaşlarına yaptığı suikast  saatinde yani 01:20’de gerçekleştirildi. 
İkincisi olarak İran İslam Cumhuriyeti saldırısını başka bir ülkeye değil Amerika’nın Kasım Süleymani ve yol arkadaşlarına saldırıyı gerçekleştirdiği üsse gerçekleştirmesidir. İran Dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif bu hususta Twitter’da şöyle bir mesaj yayımladı: ” İran, Birleşmiş Milletler Anlaşmasının 51’inci paragrafına uygun bir şekilde, kendini savunmak üzere uygun girişimlerde bulunarak İran’ın üst düzey makamları ve vatandaşlarına yönelik korkakça saldırının yapıldığı üsse saldırı gerçekleştirdi. “
Üçüncüsü İran İslam Cumhuriyeti’nin bu saldırıyı doğrudan kendi topraklarından yapması idi. Böylece Amerika’nın cinayetinin yanıtı İran tarafından doğrudan verildiği gösterilmek istendi. 
Dördüncüsü İran İslam Cumhuriyeti, açık bir şekilde bu saldırıyı Irak’taki Amerikan üssüne yapıldığını açıklaması idi. Terörist Amerikan hükümetinin  Şehit Korgeneral Kasım Süleymani’nin suikastını üstlenmesi gibi İran da resmi olarak Irak’taki Amerikan üslerine saldırı yaptığını bildirdi. 
İran İslam Cumhuriyeti’nin Irak’ta özellikle de Ayn el Esed üssüne yönelik saldırısı bir kaç nokta açısından da önemli sayılır. 
İlk nokta Amerika’nın askeri itibarı ve sözde büyüklüğünün yerle bir olması idi. Çünkü son on yıllarda hiçbir ülke Amerikan askeri üslerine saldırma cesaretini bulamamıştı. Ancak İran resmi olarak Amerika’nın Irak’taki en büyük askeri üssünü füzelerle vurdu. 
İkinci önemli nokta İran’ın Amerikan askeri üslerine saldırısının Amerikan askeri güçlerinin tam teyakkuzda olduğu bir sırada gerçekleşmesi idi. Ancak Amerikan güçleri bu füzelerin hiçbirini imha edemedi. 
Üçüncü nokta ise Amerika askeri üslerine yapılan saldırının Washington tarafından en ağır yaptırımlara tabi olan ülke tarafından gerçekleşmesi idi. İran bu füze saldırısı ile askeri ve de füze gücünün müzakere edilmez olduğu tutumunun doğruluğunu gözler önüne serdi. 
Bir başka önemli husus ise Amerikalıların bu saldırıya tepkisi idi. Amerikalılar bu saldırının ardından tam bir telaş içerisine girerek psikolojik savaşa yöneldiler. Amerikalılar İran’ın füze saldırısının hemen ardından bu üste hiçbir Amerikan askerinin olmadığını duyurdular. Ancak  Amerikan haber kanalı NBC bu ülkenin makamlarından naklen 1500 Amerikan askeri gücünün bu saldırı sırasında Irak’ın Ayn el Esed üssünde olduğunu bildirdi.
 Amerikalılar bu sürecin devamında Ayn el Esed üssüne yönelik yapılan füze saldırılarında altyapı ve personelin ağır hasarlar ve zararlar görmediğini iddia ettiler. Ancak İran İslam İnkılabı Muhafızlar Ordusu yayımladığı bildiride en az 80 Amerikan askerinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Amerikalılar bu yöndeki bir sonraki adımlarında kimi Iraklı askeri güçlerinin de bu saldırıda ölüp yaralandığını da öne sürdüler ancak Irak ordusu yayımladığı bildiride hiçbir Iraklı’nın bu saldırıda zarar görmediğini bildirdi. 
Burada son nokta ise Korgeneral Kasım Süleymani’nin uluslararası bir şahsiyet olmasından dolayı Direniş Cephesinin de vereceği kesin yanıtlardır. Bu çerçevede İran sadece ilk adımı atmış ve gelecek günler ve aylarda bir sonraki adımları beklemek de kaçınılmazdır. 
İslam İnkılabı Rehberi Seyyid Ali Hamanei’nin de söylediği gibi ” İntikam meselesi başka bir meseledir. Bu sadece bir tokattı. Askeri işler yetmez. Amerika’nın bölgedeki varlığı sonlanmalıdır”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu