Suriye Dostları

İran’ın yeni cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin basın toplantısından öne çıkanlar

İran’ın seçilmiş Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, bugün bir basın toplantısı düzenleyerek yerli ve yabancı basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Fars haber ajansının bildirdiğine göre İbrahim Reisi, basın toplantısında yabancı basın mensuplarının dış politika konularıyla ilgili sorularına şu cevapları verdi:

Euronews:  Nükleer anlaşma sizin hükümetiniz açısından ne kadar önemli? Amerika ve Avrupa’ya ne mesaj veriyorsunuz?

– Avrupa ülkeleri ve Amerika, nükleer anlaşmayla ilgili ne yaptıklarına bakmalıdır. Amerika, nükleer anlaşmayı ihlal etti, Avrupalılar da taahhütlerini yerine getirmedi.

Amerika’ya diyorum ki nükleer anlaşmaya göre sizin tüm yaptırımları kaldırmanız gerekiyordu ve bunu yapmadınız. Nükleer anlaşmaya geri dönün ve yükümlülüklerinizi yerine getirin. Avrupalılar da Amerika’nın politikalarının etkisi ve baskısı altında kalmamalı ve taahhütlerini yerine getirmelidir.

NBC (Amerika): Nükleer anlaşmanın etkili olabilmesi için tüm yaptırımların ve Trump döneminde uygulananların kaldırılması mı gerekiyor? Mevcut nükleer müzakere ekibini koruyacak mısınız?

–  Nükleer müzakere ekibi işine devam ediyor, raporları bize verdiler. Benim dış politika ekibim, şu an müzakere yapmakta olan değerli arkadaşların raporlarını inceliyor.

Amerika, İran halkına uyguladığı tüm zalimce yaptırımları kaldırmakla yükümlüdür.

Yaptırımların kaldırıldığının sağlamasının yapmak, bizim dış politika eksenimiz olacaktır.

Ruptly Haber ajansı (Rusya): Amerika ile var olan sorunların çözümü için Amerikan başkanı ile görüşmeye hazır mısınız?

– Hayır.

CNN (Amerika): Biden hükümetiyle görüşme konusundaki görüşünüz nedir? Biden hükümetine bakışınız nedir? Biden’ın İran’la füze programı ve bölgesel konuların da yer aldığı daha kapsamlı bir anlaşma yapılması ile ilgili önerisi konusunda ne düşünüyorsunuz?

  – Benim Amerika’ya ciddi teklifim şudur: Derhal yükümlülüklerini yerine getirsinler. Tüm yaptırımları kaldırarak dürüst olduklarını göstersinler. İran halkının nükleer anlaşma konusunda iyi hatıraları yok.

Bölgesel konular ve füze programı müzakere konusu değildir.

Amerika, müzakere edilip anlaşmaya varılan ve taahhüt edilen konularda yükümlülüklerini yerine getirmedi. Nasıl yeni bir anlaşma yapmaktan bahsedebilir?

Press TV (İran): Nükleer anlaşmayı hayata döndürme ve Amerika’yı yaptırımları kaldırmaya zorlama konusundaki programınız nedir?

– İran, nükleer enerjiyi barışçıl amaçlar doğrultusunda kullanmak ve bu teknolojiden farklı teknolojik alanlarda yararlanmak istedi.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın bildirimine göre de İran’ın nükleer alandaki faaliyetleri tamamen uluslararası kurallara uygundur. Bütün bunlara rağmen neden İran’ın nükleer faaliyetlerine engeller çıkarılıyor?

Çin devlet televizyonu: İran’ın Çin’le ilişkileri konusundaki beklentiniz nedir?

–  Biz Çin’le ilişkiler konusunu İslam Devrimi’nin başından itibaren çeşitli hükümetlerimiz döneminde takip ettik. Bugün de Çin’le iyi ilişkilere sahibiz. İki ülke arasındaki işbirliği potansiyelleri çok geniştir.

Bu potansiyelleri harekete geçirme konusunda kesinlikle çaba göstereceğiz.

Biz Çin’le iyi ilişkiler geliştirme peşindeyiz. İran’la Çin arasında imzalanan kapsamlı işbirliği programının hayata geçirilmesini kesinlikle gündemimizde tutacağız.

El Meyadin: Bazı İsrailli yetkililer, sizi İran’ın en tehlikeli cumhurbaşkanı olarak tanıtıyor ve onların çıkarlarını tehlikeye düşüreceğinizi söylüyor. Avrupalı bazı yetkililer de sizin cumhurbaşkanlığınız döneminde nükleer anlaşmanın tehlikeye düşebileceğini söyledi. Sizin bu konudaki görüşünüz nedir? Suriye’de son 10 yılda yaşanan olaylar konusundaki görüşünüz nedir? Suudi Arabistan’la ilişkiler konusunda da acaba sizin Riyad’ı ziyaret etmenize veya Suudi yetkililerin Tahran’ı ziyaret etmesine tanık olabilecek miyiz?

–   İran İslam Cumhuriyeti, Filistin konusundaki çözümün referanduma gidilmesi olduğuna dair planını daha önce defalarca açıkladı.

Siyonist rejimin bizden dolayı korku ve dehşet hissine kapılmadan önce Filistin halkından, Filistin direnişinden ve Siyonistler tarafından hakları gasp edilen başkalarından korkması gerekiyor. Bugün inisiyatif Filistinli mücahitlerdedir.

İran İslam Cumhuriyeti mazlumların hamisi olmaya devam edecektir. Filistin mazlum bırakılmıştır ve İran Filistin’in hamisi olacaktır.

Yemen, en kısa sürede Yemenliler tarafından idare edilmelidir. Suudilerin veya Suudilerin hamisi olan başka ülkelerin Yemen’e yönelik her türlü müdahalesi engellenmelidir.

Yemen savaşı en kısa sürede durdurulmalıdır. Yemen, Yemenlilerin kendisi tarafından yönetilmelidir. Yemen’in nasıl yönetileceğine Yemen halkının kendisi karar vermelidir.    

Biz tüm dünya ülkeleri ile işbirliği yapmak istediğimizi belirtiyoruz. Özellikle de komşu ülkelerle.

Bizim önceliğimiz komşularla ilişkileri geliştirmek olacaktır. Suudi Arabistan’la da elçiliklerin karşılıklı olarak açılması konusunda İran İslam Cumhuriyeti’nden kaynaklanan bir engel yoktur.

Suudi Arabistan’la veya diğer bölge ülkeleriyle diyalog ve işbirliği konusunda hiçbir engelimiz yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu