Suriye Düşmanları

İsrail askeri sanayisinin kalbinde patlama

İsrail rejiminin Tomer askeri sanayi kompleksinde büyük bir patlama meydana geldi.

YDH- İsrail rejiminin yoğun sansürüne rağmen basına sızan haberlere göre Salı günü Ramle kentindeki Tomer askeri araştırma merkezinde büyük bir patlama meydana geldi.

 Bugün özellikle sosyal medyada yayımlanan patlama görüntülerin ardından Haartez gazetesi, patlamanın Salı günü meydana geldiğini teyit etti.

İsrail rejiminin sansürü sebebiyle basında patlamanın ayrıntılarına dair sınırlı bilgilere yer verilirken patlamanın meydana geldiği yerin Arrow füze savunma sistemlerinin ve füzeler için katı yakıtın geliştirildiği bir araştırma merkezi olduğu bildirildi.

Haaretz gazetesi, patlamanın “çeşitli füzelerin bulunduğu gelişmiş bir silah fabrikasındaki rutin bir test sırasında” meydana geldiğini belirterek can kaybı olmadığını öne sürdü.

Haberde Tomer fabrikasında roket motorları ve Ofek uydu fırlatıcılarının geliştirildiği belirtilirken aralarında Arrow füze sistemlerinin de bulunduğu silahlar üretilen bu fabrikanın yerleşim merkezlerinin içinde olduğuna dikkat çekildi.

İsrail rejimi, Hizbullah’ı sivil yerleşim merkezlerinde füze depolamak ve roket üretmekle suçluyor.

Jerusalem Post gazetesi ise Salı günü meydana gelen büyük patlamayı, Çarşamba günü, İran’ın Tasnim haber ajansına, Haaretz’e ve Arabs 48 adlı bir internet sitesine dayandırarak duyurdu. 

Jerusalem Post ayrıca patlamanın İran’ın Natanz nükleer tesisinde patlama meydana gelmesinden ve New York Times’ın da “İran’ın İsrail saldırılarıyla sarsıldığına dair” bir haber yayımlamasından sonra “hassas bir zamanda” meydana geldiğine dikkat çekti.

2020 yılında uzaya gönderilen Ofek-16 casus uydusunu taşıyan Şavit adlı roketin de geliştirildiği Tomer tesisi, İsrail rejiminin askeri sanayisinin kalbi olarak görülüyor.

Kaza mı sabotaj mı?

İsrail rejimi yetkilileri ve basını patlamanın tesiste uydu fırlatıcısı için yapılan rutin bir test sırasında meydana gelen bir kazadan kaynaklandığını belirtti. 

Haaretz gazetesi, rejimin üst düzey yetkililerinin neyin yanlış gittiğini ve talimatlara uyulup uyulmadığını araştırdıklarını vurgulayarak patlamanın kazadan kaynaklandığını ima etti.

Ancak basında Tomer tarafından geliştirilen roketlerin daha önce burada test edilmediği, örneğin Şavit uydu fırlatıcısının İsrail rejimi ordusuna ait Palmahim hava üssünde Arrow füze sistemlerinin ise Amerika’nın Alaska bölgesinde test edildiğine dikkat çekildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu