Filistin

İsrail rejiminin Demir Kubbe sistemi kendi İHA’sını vurdu

İsrail rejiminin hava savunma sistemi Demir Kubbe’nin Filistin direnişiyle çatışmalar sırasında rejimin kendi ordusuna ait bir insansız uçağı düşürdüğü açıklandı.

Haaretz gazetesinin İbranice web sitesinde yayımlanan haberde Demir Kubbe hava savunma sisteminin Gazze’deki çatışmalar sırasında yanlışlıkla İsrail rejimi ordusuna ait bir insansız aracını düşürmesinin yarattığı kaygıya değindi.

Haberde Demir Kubbe’nin Filistin direnişiyle çatışmalar sırasında bir insansız uçağı düşürmesinin İsrail rejimi hava kuvvetlerinde kaygı yarattığına dikkat çekildi ve bu durumun rejim güçlerinin uzun süreli bir savaş halinde kendi kuvvetlerine zarar vermeden savaşabilme kabiliyeti konusunda kuşku uyandırdığı vurgulandı.

İsrail rejiminin Kudüs’ün Şeyh Cerrah mahallesindeki Filistinlileri tehcir etmeye çalışması sebebiyle başlayan çatışmalar sırasında İsrail kamuoyu, Demir Kubbe adlı hava savunma sisteminin büyük maddi masraflara rağmen Filistin direnişin roketlerini önlemede yetersiz kaldığını belirtmişti.

İsrail basını daha önce de Suriye’den atılan bir karadan havaya füzenin İsrail rejimine ait Dimona nükleer santrali yakınlarına düşmesi üzerine de yaşanan tehlikeye dikkat çekerek hava savunma sisteminin yetersizliğini vurgulamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu