GenelSuriye Düşmanları

Kaide Elemanları Lübnan’dan Suriye’ye Girdiler

Lübnanlı el-Ahbar Gazetesi özel kaynaklardan edindiği bilgilere göre; Kaide örgütünden 24 kişinin, liderleri Eymen el-Zavahiri’nin talimatları doğrultusunda Lübnan’daki Ayn el-Hulva Kampından Suriye topraklarına girdiklerini ortaya çıkardı.

Gazete; Rıdvan Murteza’nın ‘Kaide’nin Lübnan’dan Suriye’ye Hicreti’ adı altında hazırladığı araştırma raporunda; Lübnanlı güvenlik cihazlarında, Kaide örgütünün liderlik düzeyinden gelen talimatlar doğrultusunda Lübnan’dan Suriye’ye taşınmaya çalıştığı yönünde bilgilerin dolaştığını ifade etti.

Örgütün aşamalı bir şekilde Suriye’ye kaçmaya başlamasının Lübnan’ın Trablus kentinde yaşanan gerginliğe eş zamanlı olarak geldiğine dikkat çeken Murteza; “Usbat el-Ansar” adlı radikal bir örgütün, kendilerine “Mücahitler” adı veren bu kişilerin hareketlerini kolaylaştırma amacıyla sahte kimlik kartları kullandığına işaret etti. Ayrıca söz konusu bu kişilerin, bir çok yöntemle patlatılmak üzere hazırlanmış patlayıcı kemerler kuşandıklarını ekledi.

Öte yandan Murteza; Suriye’de insanları öldüren ve sabotaj eylemlerinde bulunan silahlı gruplara silah temin etmek ve kaçırmak için gönüllü olan kişilerin bulunduğuna dikkat çekerek, bu konuda dinin seferber edildiğini ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı