Suriye Dostları

Küba’dan İran’a 100 bin doz korona aşısı ulaştı

İran ve Küba’nin ortak üretimi olan Soberana 02 korona aşısının 100 bin dozu İran’a ulaştı.

Küba’nın Finlay Enstitüsü’nün İran’ın Pastör Enstitüsü ile işbirliği içinde Kovid-19’a karşı geliştirdiği Soberana 02 aşısının 1. Faz ve 2. Faz klinik deneylerinin Havana’da başarıyla tamamlanmasının ardından 3. Faz klinik deneylerinin hem Küba hem İran’da yapılacağı açıklandı.
Bu kapsamda ilk etap olarak dün 100 bin doz Küba yapımı Soberana 02 aşısı Tahran’a ulaştı.
İran Gıda ve İlaç Kurumu Sözcüsü Kiyanuş Cihanpur, Soberana 02 aşısının 28 gün arayla iki doz halinde yapılacağını, 3. Faz klinik deneylerine İran’ın en az 5 tıp fakültesinin katılacağını ve sonuçların onaylanmasının ardından üretime geçileceğini duyurdu. Bunun nisan sonu-mayıs başına denk gelmesi bekleniyor. 3. Faz klinik deneylere solun iktidarda olduğu Meksika’nın da ortaklık edileceği belirtildi.
Şubatta Tahran ile Moskova’nın Rus aşısı Sputnik V’nin iki aydan kısa süre içinde ortak üretimi için anlaşmaya vardığına dair yapılan açıklamalarla ilgili gelişmeleri de aktaran İran Gıda ve İlaç Kurumu Sözcüsü, Sputnik V’nin ortak seri üretiminin 20 Mart’ta İran’da başlayacağını söyledi.
İran, daha önce aşı kampanyasının ilk aşamasında sağlık çalışanları ile en riskli gruptakileri aşılamak için Rusya’dan 500 bin dozdan fazla Sputnik V tedarik etmişti.
Sözcü, İran’ın gelecek aylarda büyük bir koronavirüs aşısı üreticisi ve hatta ihracatçısı olacağını öne sürdü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu