GenelGerçeklerKimyasal İddialar ve Gerçekler

Lavrov: İsyancılar yeniden kimyasal silah kullanabilir

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye’nin kimyasal silahlardan temizlenmesi konusunda BM Güvenlik Konseyi’nde karar alınmasına rağmen, muhalif güçlerin bir kez daha kimyasal silah kullanmayı deneyebileceği konusunda derin endişeleri olduğunu söyledi.

Kommersant’a Suriye krizinin çözümü ile ilgili değerlendirmede bulunan Lavrov, “Bizim Suriye muhalefetinin kimyasal silahları dış müdahale gerekçesi olarak kullanma çabalarının devam edeceği konusunda derin endişelerimiz var.” dedi.

Suriye’de 21 Ağustos’ta gerçekleştirilen kimyasal saldırıyı hükümetin yaptığına dair ABD’nin elinde kanıt olduğu ile ilgili soruya yanıt veren Lavrov, “Onlar bize bu kanıtları vermedi. Biz hükümet ve bağımsız kaynaklardan aldığımız saldırının muhalefetin işi olduğuna dair delilleri sunduk…” ifadelerini kullandı.

BM Genel Sekreteri, Güvenlik Konseyi daimi üyeleri ve Güvenlik Konseyi oturumunda konuyu detaylı bir şekilde ele aldıklarını kaydeden Rus Bakan, muhalefete mali, siyasi ve askeri açıdan destek verenlerin kimyasal silahların yanlış kimselerin eline geçmemesi konusunda sorumlulukları olduğu uyarısında bulundu.

Kabul edilen tasarıya göre hükümet ya da muhalefetten kimyasal silah kullanımı durumunda, objektif bir araştırma ile birlikte BM Güvenlik Konseyi’ne vakanın sunulacağını, bundan sonra da 7’inci madde çerçevesinde yaptırım kararı alınabileceğini ifade eden Lavrov, “Bir kez daha vurgulamak istiyoruz ki, 21 Ağustos saldırısının hükümet tarafından yapıldığı iddialarında olduğu gibi, biz körü körüne söylentileri kabul etmeyeceğiz.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı