GenelSuriye Dostları

Lübnan Hizbullahı: İran ABD’ye haraç verecek ülke değil

Lübnan Hizbullah hareketi yürütme şurası başkanı Ali Değmuş, Amerika’nın İran aleyhindeki yaptırımlarını kınarken, ‘İran İslam cumhuriyeti Amerika’ya haraç verecek ülke değil’ dedi.

İRNA’nın haberine göre, Ali Değmuş,  dün Beyrut cuma namazı hutbelerinde  yaptığı açıklamada, İran İslam inkılabının zaferinden beri Amerika’nın zorbalığına teslim olmadığını ispatladığını söyledi.

Lübnan Hizbullah yetkilisi, İran’ın bu zamana kadar  yaptırımları güçlü ve kararlı bir şekilde geride bıraktığını belirterek; Amerika’nın İran milleti aleyhindeki yaptırımları sürdürmesinin aslında Amerika’nın bölge halkları ve ülkelerine yönelik düşmanlığını tekrar gösterdiğini söyledi.

Bilindiği gibi Amerika nükleer anlaşma olarak bilinen Kapsamlı Ortak Eylem Planı’ndan çıktıktan sonra İran’a yönelik çok yönlü yaptırımları yürürlüğe geçirdi.

İslam inkılabı rehberi Ayetullah Hamenei, 9 ocak tarihinde  Kum halkından binlerce kişiyi kabulünde yaptığı açıklamada, Amerikalıların sevinçli bir şekilde İran halkı aleyhindeki yaptırımların tarihte eşi benzeri olmadığını belirttiklerini ama İran halkının Allah’ın izniyle onların bu oyununu tarihte görülmedik şekilde yenilgiye uğratacağını söylemişti. 

İran dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif de, son yaptığı bir açıklamada, İranlıların asla Amerika’nın baskılarına teslim olmayacağını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu