GenelYalan ve İftiralar

Lübnan sınırında yaşayan Suriyeliler uzun yıllardır buradaydılar

Lübnan’ın Suriye ile sınıra yakın bölgelerinden Kaa bölgesi sakinleri bölgelerinde bulunan Suriyeli vatandaşların daha önceden bölgeye gelen tarım ve inşaat işçileri olduklarını ve 20 yıldır bu bölgede yaşadıklarını ifade ettiler.

Bölge sakinleri burada yaşayan Suriyeli vatandaşların kimi televizyon kanallarının iddia ettiği gibi göçmen olmadıklarını vurguladılar.

Kaa Bölgesi Muhtarı Saade el-Tum Suriye Televizyonuna yaptığı bir açıklamada Meşaarii yöresinde bulunan Suriyeli çiftçi ve işçilerin uzun zamandır burada bulunduklarını ve bu vatandaşların göçmen olduğunu iddia eden dezenformasyon medya araçları muhabirlerin bölgeye geldiği yönünde bir bilgisi bulunmadığını dile getirdi.

12 yıldır Kaa bölgesi muhtarlığı yaptığını ifade eden Tum; bölgede çalışan Suriyeli vatandaşların çoğunun Rakka, Deyrezzor, Haseke, Hama ve Homs illerinden geldiklerini beyan etti.

Kimi televizyon kanallarının bölgede çalışan işçileri Suriye’de yaşanan olaylar nedeniyle kaçan göçmenler olarak nitelendirmesinin ahlaklı bir tutum olmadığını vurgulayan Tum; bu iddiaların gerçekle uzaktan yakından bir ilgisi bulunmadığını sözlerine ekledi.

Öte yandan bölgede Suriye’ye gitmek isteyen ve oradan gelmek isteyenlerin yasal sınır kapılarını kullandıkları sürece hiçbir engelle karşılaşmadıklarını söyleyen bölge sakinleri; sınırı yasa dışı geçmek isteyenlerin genelde kaçakçı ya da bozguncu olduğunu kaydettiler.

El-Cezire gibi dezenformasyon medya araçlarının göçmen olarak gördüğü Suriyelilerin bölgede çalışan işçi ve çiftçiler olduğunun altını çizen bölge sakinleri bu iddiaların Suriye’nin güvenlik ve istikrarını sarsmayı hedeflediğini sözlerine eklediler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı