Genel

Lukaşeviç: Yeni dünya sistemi Suriye’ye bağlıdır

Diğer yandan Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lukaşeviç; yeni dünya sistemi düzeninin, Suriye’deki durumların çözümüne başlı olarak şekilleneceğini söyledi.

Moskova’da bugün düzenlediği basın toplantısında Lukaşeviç; Suriye’deki durumların açık ve net bir şekilde gelecekteki yeni dünya sisteminin temellerine dayalı olduğunu belirtti.

Lukaşeviç; Suriye’deki durumların nasıl çözüleceği ve bu konuda uluslararası kanunların temel alınıp alınmayacağının yeni dünya sistemi ve genel olarak dünyadaki durumu şekillendireceğini ifade etti.

Suriye krizinin dışarıdan çözümünde kimsenin Suriyelilere dayatmalarda bulunma hakkına sahip olmadığını belirten Lukaşeviç; halkın belirli yöntemlerle davaları çözmelerini dayatmanın mümkün olmadığını söyledi.

Lukaşeviç; Suriye konusunda siyasi ve diplomatik yöntemlerin kullanılması gereğini belirtirken BM misakı ve uluslararası kanunlara tam bir şekilde bağlı kalmanın zorunluluğunu vurguladı.

Uluslararası Güvenlik Konseyinin kesinlikle Suriye’ye askeri müdahale onayı vermeyeceğini belirten Lukaşeviç; Rusya’nın buna benzer bir senaryonun uygulanmasına izin vermesinin mümkün olmadığını ifade etti.

Lukaşeviç; böyle bir şeyin BM ve güvenlik konseyinin misakına aykırı olduğunu belirterek, Başkan Putin’in G-20 zirvesi kapsamında bulunduğu temaslarda Rusya’nın böyle bir şeye izin vermesinin mümkün olmadığını net bir şekilde açıkladığına vurgu yaptı.

Bu süreç içinde söz edilmesi gereken asıl konunun anlaşmazlık taraflarını diyalog masasına oturmaya teşvik etmek ve şiddete son vermek olduğunu belirten Lukaşeviç; Annan planının hayata geçirilmesi için uluslararası aktörleri ikna etme yolları arama önemine dikkat çekti.

Lukaşeviç; bu hedeflerin sağlanması için Moskova’nın Suriye konulu uluslararası bir konferansın düzenlenmesi çağrısında bulunduğuna işaret etti. Bu konunun yakın bir süreç içinde yeniden gündeme getirileceğini söylenen Lukaşeviç; ilgili tarafların bu bağlamda temaslarda bulunduklarını ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı