Suriye Dostları

Maduro: İran’ın cesurca işbirliğine minnettarız

İran’ın, Venezuela’ya gönderdiği beşinci ve son petrol yüklü tankerin Venezuela kara sularına girdiği açıklanırken Venezuela cumhurbaşkanı Maduro, İran’ın ABD’nin yaptırımlarına rağmen bu işbirliğinden dolayı minnettar olduklarını söyledi.

Venezuela Donanmasının Twitter hesabından yapılan açıklamada, ülkenin kara sularına sorunsuz giriş yapan Clavel isimli son petrol yüklü tankere eşlik edildiği bilgisi paylaşıldı.

İran devlet televizyonu, “Fortune”, “Forest”, “Petunia”, “Faxon” ve “Clavel” isimli, toplamda 1 milyon 53 bin varil akaryakıt taşıyan 5 petrol tankerinin Venezuela’ya doğru yola çıktığını duyurmuştu.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, petrolün İran’dan satın alındığını ve Venezuela’da da para ile satılacağını açıklamıştı.

Maduro İran halkı ve devletine hitaben açıklamasında, ”İranlı kardeşlerimin işbirliği ve cesaretinden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Dünyanın en büyük petrol rezervlerine sahip ülkelerinden Venezuela, ABD yaptırımlarından dolayı petrol rafinerilerini etkin çalıştıramıyor.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun, rafinerilerin çalışamaması nedeniyle ülkedeki benzin sıkıntısını önlemek için İran’dan yardım istemesi üzerine İran’dan akaryakıt taşıyan beş tanker Venezuela’ya gönderilmişti.

Reuters haber ajansına konuşan ABD yönetiminden ismi açıklanmayan üst düzey yetkili, İran’ın Venezuela’ya gönderdiği yakıt tankerlerine ilişkin alınacak önlemlerin masaya yatırıldığını bildirmişti.

Venezuela Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza ise 14 Mayıs’ta Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ABD’nin Venezuela’ya petrol getiren gemileri taciz ettiğini belirterek, “Bu, uluslararası yasaların ve Venezuelalıların temel haklarının açık ihlalidir.” ifadesini kullanmıştı.

Tahran da, tankerlere müdahale edilmesi halinde misillemede bulunacağı uyarısını yaparken, Caracas yönetimi de ülkenin kara sularına ulaştığı andan itibaren ordunun tankerlere eskortluk edeceğini duyurmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu