GenelSuriye Dostları

Mısır’da gerginlik devam ediyor

Mısır’da gerginlik devam ederken, Tahrir Meydanı’nda kimliği belirsiz kişiler göstericiler üzerine ateş açtı. Mısır’ın başkenti Kahire’de sabah saatlerinde kimliği belirsiz kişiler tarafından göstericiler üzerine ateş açılması üzerine 10 kişi yaralandı. Edinilen bilgiye göre, kimliği belirsiz kişilerin göstericiler üzerine molotof kokteyli atması nedeniyle bölgede küçük çapta yangın da çıktı.

Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin ilk anayasal düzenlemeleri açıkladığı 22 Kasım tarihinden bu yana ilk kez meydanlara çıkan güvenlik güçleri zırhlı araçlarla Tahrir Meydanı’nı güvenlik çemberine aldı.

Bu arada Müslüman Kardeşler, yönetim konseyinin üyeliğinin yanı sıra resmi sözcülüğü görevini de yürüten Mahmud Ghozlan, Türkiye basınından bir gazeteye verdiği röportajda 15 Aralık’ta yapılacak referandumun ertelenmesinin söz konusu olmadığını söyledi. İşte “Muhalefetin taleplerinin farkındayız. Ancak bu anayasa Mısır’ı ileriye taşıyacak bir anayasa. Referandum kararı alındı ve ertelemek söz konusu değil.Anayasa çok önemli bir belgedir. Biz bu konuyu hakeme götürüyoruz. Yani halka soruyoruz. Çünkü Mısır’ın efendisi, halkıdır. Muhalefeti, seçime, sandığa davet ediyoruz. Ancak bunu reddediyorlar. Çünkü halkın iradesinden korkuyorlar.” diyen Ghozlan, Mısır halkının, bir diktatörü devirdiğini şimdi yeni bir diktatörün doğmasına neden olacak yapının kurulmasına en başta kendilerinin izin vermeyeceklerini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı