Suriye Düşmanları

New York Times: ABD’nin askerlerini Irak’tan çekme planı yok

New York Times Cumartesi günü, Irak başbakanının yakında Washington’a yapacağı ziyarete atıfta bulunarak, ABD’nin askerlerini Irak’tan çekme planı olmadığını bildirdi.

New York Times, Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi’nin tüm ABD birliklerinin Irak’tan çekilmesini talep etmek için Washington’a gideceğini ancak ABD yetkililerinin 2500 ABD askerinin Irak’ta kalacağını ve yalnızca görev tanımlarının sadece kağıt üzerinde değişeceğini yazdı. 

Irak başbakanı yarın ikinci kez Washington’a gidecek ancak Irak parlamentosunun ABD askerlerini ülkeden çekilmesi kararı henüz yürürlüğe geçmedi. Bu durum başta Irak halkı olmak üzere siyasi grup ve partilerin de tepkilerine neden oluyor. 

ABD’nin, İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani ve Irak Halk Seferberlik Kurumu (Haşdişşabi) başkan yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis ve bazı çalışma arkadaşlarının Bağdat yakınlarında ABD terörist güçlerince şehit edilmelerinin hemen ardından  Irak parlamentosu, Irak’ta ABD güçlerinin çekilmesini içeren kanun taslağını onaylamıştı. O zamandan bu yana bir yıldan fazla bir süre geçmesine rağmen, ABD, halkın iradesine ve Irak parlamentosunun onayını hiçe sayarak Irak’taki terörist varlığını devam ettiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu