Genel

Pelosi: Trump’ın savaş yetkileri kısıtlanmalı

ABD Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi Başkanı Adam Schiff, ABD Başkanı Trump’ın general Kasım Süleymani’nin hava saldırıyla şehit edilmesine ilişkin talimatının kamuya açık oturumda tartışılmasını istediklerini açıkladı.

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Trump’ın savaş yetkilerini kısıtlamayı amaçlayan bir tasarının bu hafta içi Temsilciler Meclisi Genel Kuruluna geleceğini bildirdi.
ABD-İran gerilimi artarken Kongredeki Demokratlar, Trump’ın şehit Süleymani ile ilgili adımının ve İran’a yönelik açıklamalarının ardından harekete geçti.

Washington Post gazetesine konuşan Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi Başkanı Demokrat Adam Schiff, Trump’ın Süleymani’nin şehit edilmesine ilişkin talimatının kamuya açık bir oturumda tartışılmasını istediklerini açıkladı.

Schiff, “Başkan, bizi İran’la savaşa girebileceğimiz bir yola soktu. Bu kesinlikle Kongrenin müdahil olması gereken bir durum.” değerlendirmesini yaptı.

Schiff, Trump’ın “İran bize saldırırsa orantısız şekilde karşılık veririz” sözünün de kabul edilemez olduğunu ifade ederek, “Savaş Yetkisi Yasası” kapsamında Trump’ın bu tür bir askeri eylem hakkında Kongreye mutlaka bildirimde bulunması gerektiğinin altını çizdi.

Öte yandan Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin, “Trump’ın savaş yetkilerini kısıtlamayı amaçlayan” bir tasarıyı bu hafta içi Temsilciler Meclisi Genel Kuruluna getireceklerini açıklamasının yankıları sürüyor.

Amerikan medyasına konuşan Demokrat vekiller, söz konusu tasarıya “evet” oyu vereceklerini ve Trump’ın İran’la gerilimi daha fazla artırmaması gerektiğini dile getirdi.

Pelosi, önceki gün akşam yaptığı yazılı açıklamada, şehit Süleymani operasyonunu “kışkırtıcı ve orantısız” olarak nitelendirerek, bu adımların Amerikan vatandaşlarının hayatını tehlikeye attığını savunmuştu.

Trump’ın şehit Süleymani operasyonu talimatının, Kongrenin 48 saat içinde bilgilendirilmesini öngören “Savaş Yetkileri Yasası”nın gereklerini karşıladığı belirtiliyor.

Demokratlar, Trump yönetiminin cumartesi günü yaptığı bildirimi yetersiz bulmuş ve daha kapsamlı bir bildirimin yapılması gerektiğini ifade etmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı