Genel

Putin: Yönetim ancak ve ancak anayasal çerçevede değiştirilebilir

Rusya Başkanı Vladimir Putin, ülkesinin, Suriye’ye karşı dış müdahalede bulunulmaması çağrısı içeren tutumunu yineleyerek Suriye’deki yönetimi değiştirmenin ancak ve ancak anayasal çerçevede mümkün olabileceğini ve Suriye’yi kimin yöneteceğini belirlemenin yabancıların işi olmadığını dile getirdi.

‘Rusya Bugün’ internet sitesinde yayınlanan haberde Putin’in G20 zirvesinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada hiç kimsenin başka halklar adına yönetime kimin geleceğini belirleme hakkı bulunmadığını söylediğini aktardı.

Suriye’de çözüme ulaşılması için öncesinden iyi çalışılması ve krizin bütün taraflarına ulaşılması gerektiğini belirten Putin; silahlı kriz tarafları dahil bütün tarafların ülke topraklarında birlikte yaşamanın olanaklarını incelemek için diyalog masasına oturması gerektiğini beyan etti.

Suriye’de yaşanan krizle ilgisi olan bütün devletlerin görüşme masasına oturması gerektiğine işaret eden Putin; krizin diyalog masasında çözülmesi için plan hazırlanması gerektiğini ifade etti.

Çözümün biran önce diyalog masasında sağlanması gerektiğini vurgulayan Putin; Kuzey Afrika’da yönetimleri değiştirildiği halde hala kan durmayan ülkelerden ders alınması gerektiğini ve benzer bir senaryonun Suriye’de tekrar etmemesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı