Genel

Reyhanlı saldırısı Adana’da protesto edildi

Hatay Reyhanlı’da yaşanan saldırılar Adana’da yapılan basın açıklamasıyla protesto edildi.

Antakya’nın Reyhanlı ilçesinde yaşanan çok sayıda yurttaşın yaşamını yitirdiği saldırı Adana İnönü Parkı’nda yapılan basın açıklamasıyla protesto edildi.

“Ortadoğu’da emperyalizmin taşeronluğuna, savaşa ve işgale soyunanlar Reyhanlı’daki patlamaların ve ölümlerin sorumlusudur” denilen basın açıklamasında şunlar dile getirildi:

“AKP hükümetinin aylardır sürdürdüğü Suriye politikası savaş sınırına geldi. Uzun süredir ABD’nin bölgede hakimiyet kurmasına endekslenmiş politikasıyla birleşen AKP iktidarının dış politikası, bölgede çatışmayı ve huzursuzluğu körüklemekteydi. Reyhanlı’daki katliam bu iflas etmiş politikanın geldiği noktayı göstermektedir.

Bu gün gelinen bu sonucun tüm sorumluluğu Özgür Suriye Ordusu adındaki silahlı çete türü organizasyonları besleyen her fırsatta düşmanlaştırıcı söylemlerle gerilimi kışkırtan AKP hükümeti ve Başbakan Erdoğan ile bu politikalarına onay veren siyasi mihraklara aittir.

AKP iktidarı, ABD’nin bölgeye dair planlarının bilinçli olarak taşeronluğuna soyunmuştur. Suriye’ye müdahalede taşeron rolü alan AKP hükümeti Reyhanlı’da halkın canına ve malına kast edilmesinin ortamını yaratmıştır. Rüzgar eken fırtına biçmiştir.

Suriye’de kaos yaratan AKP, bu kaosun ülkemize taşınmasına neden olmuştur. Reyhanlıda bomba yüklü iki araç onar dakika aralıklarla patlatılmış ve 43 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir.

Yaşanan bu vahşetin ve kirli savaşın asıl sorumluları emperyalistler ve onların uşaklarıdır.

Suriye’deki savaş için katil sürülerini eğiterek ve besleyerek yüzlerce masumun kanına girenler halkın vicdanında bir kez daha mahkum olmuşlardır. Adaletten, haktan, hukuktan dem vuranların demokrasi anlayışları çoktan çökmüştür. Emperyalist güçleri ve onların işbirlikçilerini, masum insanların kanına girenleri, katliam yapanları bir kez daha nefretle kınıyoruz. Tüm Türkiye halklarını, her dilden ve her inançtan kardeşlerimizi savaşa, işgale ve katliamlara karşı çıkmaya çağırıyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı