Suriye Dostları

Ruhani: Çılgın Trump’ın Saddam’dan daha iyi bir kaderi olmayacak

ABD’de 3 Kasım seçimlerini kaybetmesinin ardından giderayak Tahran’la gerilimi yüksek tutan Başkan Donald Trump bir kez daha İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani tarafından Saddam’a benzetildi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın akıbetinin İran’ın can düşmanı olup ABD işgali sonucu Nisan 2003’te devrilen ve Aralık 2006’da idam edilen Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin’e benzeyeceği iddiasını tekrarlayan Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, kabine toplantısında şöyle konuştu:

“Tarihte halklara savaş dayatan iki çılgın yaratık var. Biri Saddam, diğeri Trump. Saddam askeri savaş, Trump ekonomik savaş dayattı bize.”

‘ABD yalnız kaldı, yaptırımlar hedefine ulaşmadı’

1980-88 arasındaki Irak-İran savaşında İran’ın birlik beraberlik içinde durarak Saddam’ı yendiğini söyleyen Ruhani “O delinin idam edildiği günü de gördük. Trump’ın Saddam’dan daha iyi bir kaderi olmayacak” dedi. 

Uluslararası platformlarda İran’a karşı ABD’nin yalnız kaldığını ve istediklerini yaptıramadığını belirten Ruhani, “Yaptırımların halkımızı rahatsız etmesine rağmen hedeflerine ulaşmasına izin vermedik ve etkilerini azaltmaya çalışmalıyız” diye ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu