GenelSuriye Dostları

Ruhani: İran devrim muhafızlarının fedakarlığı IŞİD’i önledi

İslami İran cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, dün gece Fransa cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile telefon görüşmesinde, ABD’nin İran devrim muhafızları aleyhindeki girişimini kışkırtıcı, tehlikeli ve uluslararası ilişkilerde görülmemiş olarak niteleyerek, ”Eğer İran Devrim Muhafızları’nın fedakarlığı olmasaydı bugün bölgede en az iki ülke terör örgütü IŞİD’in kontrolünde olurdu” dedi.

Ruhani, ABD’nin Devrim Muhafızları’na yönelik aldığı kararın bizzat siyonist İsrail rejiminin isteği üzerine alındığının İsrail başbakanı tarafından açıkça itiraf edildiğine temasla, ‘Devrim Muhafızları, fedakarlıklarıyla bölgede terör örgütü IŞİD ve diğer terörist gruplara ağır darbe indirmiştir’ dedi.

İran cumhurbaşkanı, ayrıca nükleer anlaşmayı çok önemli anlaşma olarak nitelerken, ‘İran, uygulamada bu anlaşmaya tam bağlı kaldığını göstermiş olmasına rağmen karşı taraftan aynısı göremedi’ dedi.

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun bu zamana kadar yayınladığı 14 ayrı raporda İran’ın nükleer anlaşmadaki taahhütlerini tam olarak yerine getirdiğini onayladığını belirten Ruhani, Avrupa’dan nükleer anlaşma çerçevesinde mali alanda üzerine düşeni hızlı bir şekilde yerine getirmesini beklediklerini söyledi.

Fransa cumhurbaşkanı Macron da sözkonusu telefon görüşmesinde, İran ve Fransa ilişkilerinin gelişmesinin zaruretine temasla, ”Fransa ve ortaklarının ciddi olarak nükleer anlaşmadaki taahhütlerini yerine getirme çabasında olduklarını’ söyledi.

Macron, Fransa ve diğer Avrupalı ortaklarının bütün çabasının Amerika’yı İran aleyhindeki yaptırımları askıya almaya çalışmak olduğunu belirterek, ”bu çerçevede Rusya ve Çin’in son derece önemli rolleri vardır’ dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu