GenelSuriye Düşmanları

Rus ve Fransız savaş gemileri Kıbrıs Rum kesimine demirledi

Kıbrıs Rum kesimindeki Limasol limanı, yabancı savaş gemilerinin üssü haline geldi. Hafta sonu limana demirleyen 2 Rus savaş gemisinden sonra dün de 2 Fransız savaş gemisi Limasol’a geldi.

Kıbrıs Rum kesimindeki Limasol limanındaki hareketliliğin Suriye’de devam eden iç savaşla ilgili olduğu iddia ediliyor.

Rum medyası, Fransız savaş gemilerinin adaya gelişini Rumların bulduğu doğalgaz yataklarıyla ilişkilendiriyor ve Fransız Total şirketinin Rum hükümetiyle sürdürdüğü pazarlıklara işaret ediyor.

İki Rus savaş gemisinin daha bugün Limasol’a gelmesi beklenirken, Fransız donanmasına bağlı L’adroit adlı süper savaş gemisinin 48 saatliğine limana demirlediği belirtiliyor.

Rum bakanlar ve bazı yetkililer Fransız donanmasının en gelişmiş savaş gemisi olan L’adroit’yı ziyaret etti. Limanda 2 gün kalacak olan Fransız savaş gemilerinin adaya gelişiyle ilgili resmi bir açıklama yapılmadı. Ancak Rum basını savaş gemilerinin gelişinin, Fransız petrol şirketi Total’in bölgedeki doğalgaz yataklarına duyduğu ilgiyle alakalı olduğunu iddia etti.

Öte yandan Rus savaş gemilerinin Suriye’deki çatışmalar nedeniyle Doğu Akdeniz’de sürekli devriye görevi yaptığı, bu çerçevede ikmal için en yakın nokta olan Limasol limanını kullandıkları belirtiliyor.

Rus donanmasına bağlı toplam 4 savaş gemisinin bölgeyi kontrol altında tuttuğu bildiriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı