Suriye Düşmanları

Senatör Richard Black: ABD, Suriye’nin ulusal servetini çalıyor

Amerikalı eski Senatör, Richard Black, Amerika’yı Suriye’nin ulusal servetini çalmakla suçladı.

The Syrian Observer‘in haberine göre eski ABD Senatörü Richard Black, 21 Mart tarihinde Washington Schiller Enstitüsü tarafından düzenlenen uluslararası bir konferansta, “Suriye Krizi Hakkındaki Gerçekler” başlıklı bir konuşma gerçekleştirdi.

Black, “ABD yönetimi, Suriye’yi yıkmak için terörist grupları destekliyor ve Suriye’nin zenginliklerini çalıyor. Suriye halkını, temel yaşam malzemelerinden mahrum bırakan yaptırımlar uyguluyor. Bu çılgınlığın durdurulması gerekiyor.” dedi.

Black, “Suriye’ye yönelik acımasız ABD saldırganlığı karşısında şaşkınım.” dedi.

Black, 10 yıllık savaşın ardından Batı’nın, Suriye halkının nefret ettiği teröristleri sevdiğini kabul etmenin önemli olduğunun altını çizerek, “ABD, iddia ettiği gibi teröre karşı savaşmadı. Daha ziyade, siyasi ve sömürü ajandasını uygulamak için el-Kaide gibi terörist gruplarla yakın şekilde ittifak kurdu.” dedi.

Amerika Suriey’nin ulusal servetini çalıyor

Richard Black, ABD’nin 2015 yılında yasadışı şekilde Suriye’nin kuzeyini işgal ettiğini ve Suriye petrollerine el koyduğunu belirterek, “ABD’li bir petrol şirketi, Suriye egemenliğindeki topraklar üzerine daha fazla petrol çıkarmak ve 150 milyon dolarlık bir rafineri kurmak için yetkilendirildi. ABD, Suriye halkının zenginliklerini çaldı. Üstelik bunu yaparken Suriyelileri kış ayında donmaya terk etti. Kuzeydeki aynı bölge Suriye ekonomisi için çok önemlidir ve biz bunu çaldık. Suriyeliler açlıktan ölürken biz, Suriye buğdaylarını Türkiyeli tüccarlara nakleden paralı askerlere verdik.” şeklinde konuştu.

Black, Suriye’ye karşı yasadışı ABD yaptırımlarını kınadı ve düşmanca tedbirlerin Suriyeli sivillerin çok büyük acılar çekmesine yol açtığını söyledi.

“Fakirlerden ilaç, akaryakıt ve yiyecek çalıyoruz… Savaşı devam ettirerek, ülkenin yeniden inşası için gereken desteği yasaklamış oluyoruz” diyen Senatör Richard Black, savaşın fonlanmasının kesilmesi gerektiğine işaret etti ve “Dünya, bu bitmek tükenmek bilmeyen savaşları reddetmek zorunda.” dedi. 

Ayrıca Black, Amerika Birleşik Devletleri’nin bu iddialara ilişkin hiçbir kanıtı olmadığını kabul eden eski Savunma Bakanı James Mattis’in sözlerine atıfta bulunarak, “Suriye’ye karşı ABD ve NATO tarafından başlatılan yoğun propaganda kampanyasını ve Suriye ordusunun terörist gruplara karşı savaşta kimyasal silah kullandığı hakkındaki sahte suçlamaları kınıyorum.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu