Suriye Düşmanları

Rusya: ABD 20 günde 500 kamyon petrol ve tahıl çaldı

Rusya, Amerikan güçlerinin Suriye’den 300 tanker petrol ve 200 kamyon tahılı çalıp Irak Kürdistan Bölgesine naklettiğini açıkladı.

Rusya BM Daimi Temsilciliği resmi web sitesinde yer verilen açıklamaya göre Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Sergey Verşinin, BM Güvenlik Konseyi toplantısında Amerika’nın mart ayının başından 23’üne kadar olan süre içerisinde 300 tanker petrolü ve 200 kamyon tahılı Suriye’den Irak’a geçirdiğini söyledi.

Rus yetkili, “Bugün, Suriyelilerin yüzde 90’ından fazlası, yoksulluk sınırı altında yaşıyor. Yüzde 60’ı yetersiz besleniyor ve 2 milyon çocuk eğitim alamıyor. Zor insani şartların çoğu, Şam hükümetinin kontrolü altında olmayan Kuzey Suriye’de görünüyor.” ifadelerini dile getirdi.

Rus yetkili, İdlib çatışmasızlık bölgesindeki halkın insani yardıma ulaşmasının ve kurulan özel bölgelerin aracılığıyla göç etmesinin bölgedeki silahlı gruplar tarafından zorlaştırıldığını söyledi. 

Verşinin, “Batılı ülkeler, Suriye’ye insani yardım meselesini siyasileştiriyor.” dedi.

“Rusya, bazı Batı ülkeleri tarafından yapılan ihlalleri ve BM’nin sessizliğini esefle karşılıyor, bu davranışları kınıyor” diyen Rus yetkili, “Koronavirüs pandemisi sırasında yaptırımları kaldırmak için BM Genel Sekreteri’nin çağrısına ABD ve Brüksel’in tepkisi yaptırımları daha da ağırlaştırmak oldu. Ne yazık ki ABD ve Batılı ülkelerin onurlu temsilcileri, bugün pek çok şeyden bahsetti ancak ABD ve AB yaptırımları ile bunların Suriye halkı üzerindeki ağır olumsuz etkisi hakkında konuşmadılar.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu