Suriye Dostları

Seyyid İmam Ali Hamaney Huzistan eyaletinin sorunlarının acil çözülmesine vurgu yaptı

İran’ın Güney Batısında bulunan Huzistan eyaleti,kuraklık, su sıkıntısı ve aşırı sıcaklık ile yüz yüze kalmış durumdadır. Bu durum ise bu engin bölgenin halkını ciddi sorunlar ile karşı karşıya getirmiştir.

Seyyid İmam Ali Hamaney Cuma öğlen saatlerinde  yerli aşı Kov-İran-Bereket aşısının ikinci dozunu aldıktan sonra  yaptığı konuşmada Huzistan eyaleti halkının sorunlarına değinerek şöyle bir açıklamada bulundu: ” Son günlerde  gerçekten de acı verici kaygılı durumlardan biri de Huzistan’daki su meselesi ve halkın sorunlarıdır. ” 

Seyyid İmam Ali Hamaney  sivil ve kamu organların yetkililerini  ciddi bir şekilde bu eyaletin halkının sorunlarına ve zorluklarını çözmekle mükellef kıldı. 

 Seyyid İmam Ali Hamaney  ayrıca  Huzistan eyaletinin suyu ve eyalet merkezi Ahvaz şehrinin kanalizasyonu ile ilgili  birçok tavsiyeye uyulmadığını da eleştirerek  sözlerine şunları da eklediler: ”  O tavsiyelere uyulsaydı, kuşkusuz mevcut durum böyle olmazdı. Huzistan eyaletinin vefakar halkı ise tüm imkanlar, doğal yetenekler ve birçok fabrikası ile bu memnuniyetsizlik ve rahatsızlık durumuna düşmezdi. “

İran’ın iklimsel ve coğrafi koordinatlarına göre büyük bir bölümü su kaynaklarının yetersizliği ve yağışların azlığından zorluklar yaşıyor.Bu sorun bu yıllarda  kuraklık dönemlerinin arttığı sırada daha da şiddetlenmiştir. Ancak doğal faktörlerin dışında insani performansın da su kıtlığında etkili olduğu ve su yönetimi alanında ciddi sorunların yaşandığı söylenmelidir. 

Bazı uzmanlar, bu ildeki su kıtlığının nedenleri arasında sayısız baraj yapımını, bu ilin su kaynaklarından  profesyonel olmayan bir şekilde su transfer projelerini ve şehirlerin ve köylerin ihtiyaç duyduğu su temini altyapısının uygulanmasındaki yönetim zayıflıklarını göstermektedir.

Ahvaz Şehit Çemran Üniversitesi Su Mühendisliği Fakültesi öğretim üyesi Ali Muhammed Ahondali bu hususta şöyle bir değerlendirmede bulunmaktadır:  “Son 50 yılda iklim değişikliğine, yağışsız yıllara ve kuraklığa tanık olduk, ancak insan eylemleri bu süreçte olumsuz değişikliklere neden oldu”.

Yaz sıcaklığı ve mevsimsel kuraklık, devam eden koronavirüs salgını, elektrik eksikliği ve halkın kötü yaşam koşulları gibi çeşitli faktörler nedeniyle şimdi de protestolar düzenlenmiştir. Gerçek şu ki, başta köyler olmak üzere Huzistan halkının büyük bir bölümünün geliri ve istihdamı tarım ve hayvancılığa bağlıdır. Boğa yetiştiriciliği, Huzistan’daki bazı insanlar için ana gelir ve meslek kaynağıdır. Son günlerde sıcaktan ve susuzluktan dolayı ise birçok hayvan ve binlerce balık telef oldu.

Şimdi, tüm hükümet ve kamu kurumlarının büyük çabalarıyla ve Karun Barajı çıkışlarının açılmasıyla su sıkıntısı sorunu azalsa da Huzistan’daki su sorunu kökten çözülmemiştir. Bu nedenle Ayetullah Hamanei halkın üzüntüsüne dikkat çekmektedir. Huzistan’ın bu sıcak ikliminde su meselesi küçük bir mesele olmadığı için onlardan şikayetçi olunamayacağını belirttiler .Bu insanların sorunlarının çözülmesine ve insanların işlerine zamanında bakılsaydı bu durumun ortaya çıkmayacağına vurgu yaptılar. 

Bu arada  İslam İnkılabı Lideri Ayetullah Seyyid Ali Hamanei , halka düşmanın komplolarından sakınmalarını tavsiye ederek, “Düşman her şeyi devrime, vatana ve halkın çıkarlarına karşı kullanmak istiyor, buna bahane üretmemeye özen gösterilmelidir.” diye buyurdular.

İran halkı, özellikle Huzistan gibi sıcak eyalette, halk birçok kriz ve sıkıntıya katlanmıştır. Ancak her daim pek çok zorluğa rağmen başta da  sekiz yıllık kutsal savunmanın sorunlarının ön saflarında sadık ve özverili varlık göstermiştir.İşte bu durum bölgenin şanlı özelliklerinden biridir.  Aynı zamanda halkın yetkililerden talepleri ve sağlıkla ilgili beklentileri, tarım ve sürdürülebilir geçim kaynakları için suya ihtiyaç duydukları doğaldır. İslam İnkılabı Liderinin Cuma günkü sözleri ve bu eyaletteki su sıkıntısı sorununun bir an önce çözülmesi için yetkililere açık talimatı bu noktaya yöneliktir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu