Suriye Dostları

Silahlandırma çağrısı yapanlar Suriye’nin gerçeğini idrak etmemişler

Irak Başbakanı Nuri el-Maliki bir kısım ülkelerin Suriye’nin içişlerine müdahalede bulunmalarına karşı Irak’ın tutumunu yineledi.

Irak Başbakanı maliki bugün Bağdat’ta düzenlediği basın toplantısında; Suriye muhalefetinin silahlandırılmasına karşı ülkesinin tutumuna vurgu yaparken bunun ateşe yağ dökme niteliğinde olduğunu ifade etti.

Suriye krizinin barışçıl siyasi yollarla çözülmesi öneminin altını çizen Maliki; Irak’ın bu bağlamda katkı sağlamaya hazır olduğunu söyledi.

Maliki; güç kaynaklarının kurutulması aracılığı ile Suriye’deki yangının söndürülmesinin istenildiğine işaret ederek BM Suriye temsilcisi Kofi Annan’ın misyonunda buna anlaşıldığını söyledi. Ayrıca Annan planının Suriye’de ulusal siyasi bir diyalogun başlatılması ve barışçıl bir çözümün sağlanmasını öngördüğüne vurgu yaptı.

Irak Başbakanı Maliki yönetimlerin güç ile devrilmesine karşı olduklarını belirterek bunun bölge ülkelerine karşı tehlikeli birikimlere yol açabileceğini söyledi.

Krizi çözme yönünde Irak girişiminin mevcut olduğuna işaret eden Maliki, bu girişimin seçim sandıklarının hakim olmasını öngördüğünü ifade etti.

Maliki; Suriye muhalefetinin silahlandırılması davetinde bulunanların Suriye’nin konumunu ve içindeki durumların gerçeğini idrak etmediklerini vurguladı. Aynı zamanda Suriye ile koşuları olan Irak, Türkiye, Lübnan, Ürdün ve Filistin ile etkileşim ağını bilmediklerinin altını çizdi.

Uluslararası güvenlik konseyi ve bir kısım ülkelerin Suriye’deki durumların diğer tüm ülkelerden farklı olduğundan söz etmeye başladıklarına işaret eden Maliki; yönetimi güçle düşürmenin ise başarıl olmayacağına, bunun da kabul edilemez olduğuna vurgu yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu