GenelSuriye Dostları

Son yıllardaki halk hareketleri küresel güçleri dehşete düşürdü

İslami şura meclisi başkanı Ali Laricani, Sudan’ın başkenti Hartum’da düzenlenen İslam ülkeleri meclis başkanları zirvesinde yaptığı konuşmada, İslam iddiasında bulunanlarca uygulanan şiddet ve katliamın Amerika ve küresel Siyonizm’e hizmet etmek ve siyasi şarlatanlıktan başka bir şey olmadığını vurguladı.

Zirvenin açılış gününde konuşan Laricani ayrıca son yıllarda uluslararası arena, dünyanın tek kutuplu oluşu ile ilgili teorilerin çöküşü ve ödenen ekonomik ve insani bedellerin ardından şimdi çok kutuplu olma noktasına doğru ilerlediğini belirtti.

İslam dünyasında son yıllarda yaşanan gelişmelerin İslami ilkelere dayanan özgür nizamların açısından büyük sıçramalar kaydettiğini belirten Laricani, bu gelişmelerin, bağımsızlık ve özgürlük yanlılığı ve islamiyeti sergilediği ölçü kadar küresel güçleri dehşete düşürdüğünü vurguladı.

Laricani ayrıca İslam coğrafyasında terörist eğilim sergileyen mantıksız radikal örgütlerin yayılması, İslam ümmetinin iç sorunlarını arttırdığını ve İslam ülkelerine ağır ekonomik ve insani bedeller dayattığını kaydetti.

İran İslam Cumhuriyeti açısından İslam ülkeleri vahdet eksenli stratejileri ile uluslararası arenalardaki fırsatlardan yararlanabileceklerini belirten Laricani, İslam ülkeleri iktisadi ve siyasi ve kültürel kapasitelerini ortaklaşa kullanarak İslam medeniyetinin kaybettiği konumunu yeniden kazanabileceklerini vurguladı.

Laricani ayrıca İslam ülkeleri meclisleri İslami milletlerin iradesini simgelediğini belirterek bu meclislerin bölgesel ve uluslararası fırsatları İslam ülkelerinin güçlenmesi ve etkili bir kutup haline gelmesi ve İslam azametini yeniden inşa edilmesi için kullanabileceklerini ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı