Genel

Sözde Suriye Dostları Grubu, Suriye halkının düşmanıdır

Rusya Duma Meclisinde Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Alexey Pushkov; Tunus’ta toplanan sözde Suriye dostları grubunun, Suriye halkının dostu değil düşmanı olduğunu ifade etti.

Dün Moskova’da düzenlediği basın toplantısında Pushkov; bu guruptaki tarafların sadece Suriye muhalefetinin dostları olduklarını, bunların Suriye ve halkının dostları değil de düşmanları olduğunu söyledi.

Batı ve Arap Liginin Suriye’deki durumlar konusunda izledikleri senaryo yöntemlerinden uyaran Pushkov; bu gibi planların halk savaşına yol açabileceğine dikkat çekti.

Pushkov; batının Suriye’de ateşkesin sağlanması ve silahların kullanılmamasında sadece tek tarafa yaptıkları çağrıları eleştirirken, bu çağrıların sadece Suriye yönetimine yönlendirildiğini, oysa ki bu çağrılara eş zamanlı olarak Suriye’deki muhalefete dışarıdan silah ve para dahil her türlü desteğin sağlandığına vurgu yaptı.

İstanbul meclisinin sadece batının desteğini aldığını ve Suriye’de hiç bir destek yada onayı bulunmadığına işaret eden Pushkov; bu meclis üyelerinin halklarında uzak olarak yaşadıklarını söyledi.

Pushkov; Suriye’deki silahlı gruplara batının bizzat kendisi destek sağladığını, dolayısıyla da Homs’ta yaşanan ölümlerin sorumluluğunun bizzat batıya düştüğünü belirtti. Ayrıca batıyı, şiddete son verme yönünde muhalefete doğru yönlendirmelerde bulunmaya çağırdı.

Cumhurbaşkanı Beşşar el-Esad’ın sahip olduğu geniş halk tabanı ve halkın genelinin onun etrafında kenetlendiğine dikkat çeken Pushkov; yaklaşık olarak bir hafta önce ziyaret ettiği Şam’ın normal bir şekilde yaşamını sürdürdüğünü ve halk savaşının eşiğinde olmadığının altını çizdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı