Suriye Dostları

Suriye Anayasa Komitesi 4. tur görüşmeleri başladı

Suriye Anayasa Komitesi 4. tur görüşmeleri, hükümet, muhalefet ve Suriye STK heyetlerinin katılımıyla Cenevre’de başladı.

Suriye hükümeti, muhalefeti ve sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinin katılımıyla bugün Cenevre’de başlayan 4. tur görüşmeler, 4 Aralığa kadar sürecek. Görüşmelerde Suriye Anayasası’nın hazırlanması masaya yatırılıyor.

Koronavirüs salgınına rağmen bu görüşmelerin bu turu yüz yüze gerçekleşiyor.

BM: Suriye Anayasa Komitesi görüşmelerinin son tarihi ve kesin bir zaman çizelgesi yok

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Geir O. Pedersen, Suriye Anayasa Komitesi 4. tur görüşmelerinin İsviçre’nin Cenevre kentinde başlamasına işaretle “Bence burada söylenmesi en önemli şey (Anayasa Komitesi görüşmelerinin) son tarihinin olmaması, müzakereler için kesin bir zaman çizelgesinin olmamasıdır.” dedi.

Pedersen, 30 Kasım-4 Aralık’ta gerçekleşecek Suriye Anayasa Komitesi 4. tur görüşmeleri öncesinde BM Cenevre Ofisi’nde basın toplantısı düzenledi. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına dikkati çeken Pedersen, İsviçre sağlık makamlarıyla yoğun istişareler yaptığını aktardı.

4. tur görüşmelerinde de ağustos ayında gerçekleşen son turun da gündem maddesi olan “ulusal kurumlar ve ilkelerin” ele alınacağını belirten Pedersen, Kovid-19 salgınının engel olmaması durumunda ocak ayında 5. tur görüşmelerinin yapılacağını aktardı.

Pedersen, 5. tur görüşmelerin gündeminin ise “anayasanın temel ilkeleri” olacağı bilgisini paylaştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu