Suriye Dostları

Suriye Dışişleri Bakanı’nın Tahran’daki temasları

Dün Tahran’a gelen Suriye’nin yeni Dışişleri Bakanı Faysal Mikdat, Cumhurbaşkanı, İslami Şura Meclisi Başkanı, Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri ve Dışişleri Bakanı ile ayrı ayrı görüştü.

Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdat, Tahran’daki Temaslarının devamında bugün İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani tarafından kabul edildi.

Görüşmede Cumhurbaşkanı Ruhani, İran İslam Cumhuriyeti’nin stratejik müttefiği olarak Suriye halkı ve hükümetine destek için irade ve kararlılığını sürdüreceğini ve nihai zafere kadar Suriye’nin yanında duracağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Ruhani, Siyonist işgalciler ve terörizmle mücadelenin İran ve Suriye olmak üzere iki milletin ortak hedefi olduğunu, İran’ın siyasi olarak her daim Suriye yönetiminin yanında duracağını ve bu doğrultuda, Suriye’nin toprak bütünlüğü ve menfaatlerinin korunmasını yararlı görüp, onu ciddiyetle takip ettiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı ayrıca, bölge milletlerinin terörizm ve işgal karşısında direnmesi ve Şehit Süleymani ve Şehit Fahrizade’nin şehadetine işaretle, düşmanların Şehit Süleymani’yi şehit ederek, İran milleti ve bölge milletlerinin direnişinden intikam almak ve Şehit Fahrizade’yi şehit etmekle, bilim ve teknoloji ilerlemesinden intikam almak peşinde olduğunu söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye topraklarının bir kısmının işgalci Siyonist düşmana ilave edilmesini tanımasına da temas eden Ruhani, Golan dahil işgal topraklarının kurtarılıncaya kadar Siyonist işgalciler ile mücadele etmek gerektiğini kaydetti.

Suriye Dışişleri Bakanı Mikdat da görüşmede, Tahran ile Şam’ın ilişkilerini dünyada siyasi ilişkilerin en onurlu ve en değerlilerinden olduğunu belirterek, diğer ülkelerin gerçek dostluk ve ilişkinin nasıl şekillendiğini ve nasıl kuvvetle sürdürüldüğünü öğrenmeleri gerektiğini kaydetti.

Mikdat ayrıca, Şehit Fahrizade ve Korgeneral Süleymani’nin şehadetlerinden dolayı başsağlığı dileğinde bulunarak, bu tür cinayetleri işleyenlerin bu şehitlerin kanının akıtılmasının bölge milletlerini zafere ulaşmaları için daha kararlı kıldığını bilmediklerini ifade etti.

Mikdat bugün ayrıca İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Ali Şemhani ile görüştü.

Görüşmede Şemhani, ‘ABD, Suriye petrolünü yağmalamak, Siyonist rejimin güvenliğini sağlamak ve bölgedeki IŞİD terör hücrelerini güçlendirmek için Suriye’de bulunuyor. ABD’nin bölgedeki şer dolu varlığı son bulmalıdır’ dedi.

Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad da bu görüşmede yaptığı açıklamada, İran İslam Cumhuriyeti’nin terörizme ve Siyonist rejimin tehditlerine karşı kapsamlı desteğini takdir ettiklerinin altını çizerek, ‘Suriye hükümeti ve halkı, Şehit Kasım Süleymani liderliğindeki İranlı komutan ve askerlerin fedakarlıklarını asla unutmayacak. Her alanda iki ülke arasındaki iyi ilişkilerin özellikle ekonomik alanda güçlendirilmesi ve genişletilmesi gerekiyor’ diye konuştu.

Suriye Dışişleri Bakanı dün İslami Şura Meclisi Başkanı Muhammed Bakır Galibaf ve Dışişleri Bakanı Muhamemd Cevad Zarif ile ikili ilişkiler, Suriye, bölgesel ve uluslararası gelişmelerini ele almıştı.

İslami Şura Meclisi Başkanı Galibaf görüşmede, Siyonist rejim İsrail’in Amerika’nın desteği ile bazı İslam ülkeleri ile ilişkilerini normalleşmek istediğini belirterek, Siyonist rejimin bölgede varlığı olduğu sürece kalıcı güvenlik sağlanamayacağını söylerken Suriye dışişleri bakanı Faysal Miktad Suriye devleti ve milletinin hiçbir zaman İran’ın maddi ve manevi desteklerini unutmayacağını söyledi.

Faysal Mikdat Dışişleri Bakanı sıfatıyla ilk ziyaretini İran İslam Cumhuriyeti’ne gerçekleştirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu