Genel

Suriye meclisi milletvekillerinin ulusal diyalogdaki rolleri üzerinde durdu

Suriye Halk Meclisi Muhammed Cihat Lahham başkanlığında düzenlediği 4. Oturumu, milletvekillerinin perspektifleri, ulusal diyalogdaki rolleri, toplumun tüm kesimleriyle temas kurma ve Suriye’nin maruz kaldığı komplonun boyutlarının açıklanmasına ayırdı.

Halk Meclisi Başkanı, yerel yönetimlere diyalog mekanizmasını belirleme ve komployla mücadele etme konusunda yardım etmeleri amacıyla milletvekillerine temsil ettikleri illerde merkez açma gerekliliğine değindi.

Suriye’nin maruz kaldığı dış komplo, medya kışkırtma kampanyaları ve terör eylemlerine işaret eden milletvekilleri ise, ulusal uzlaşma projesi üzerinde çalışma ve diyalogu başlatma gerekliliğini vurguladı.
Milletvekilleri, diyalogun vatan çatısı altında çalışan, dışarıdan güç almayı ve yabancı müdahaleyi reddeden güçlerle yapılması öneminin altını çizerek vatan çıkarlarının her şeyin üzerinde olduğuna dikkat çekti.

Milletvekillerinin temsil ettikleri bölgelerde kitlesel çalışmalar yapmaları zorunluluğunu belirten milletvekilleri, silahlı terör gruplarıyla kararlılıkla mücadele etme, ülkede güvenlik ve istikrarı yeniden sağlama öneminin üzerinde durdu.

Bir kısım milletvekilleri, krizin aşılmasına katkıda bulunacak bir strateji belirleme yönünde ulusal bir konferans düzenleme çağrısında bulunarak hükümetten vatandaşların ekonomik ve sosyal sorunlarına ağırlık vermesini istediler.

Vatan ve vatandaşın güvenliğinin öncelik ve gereklilik teşkil ettiğine dikkat çeken milletvekilleri, bunun herkesin sorumluluğu olduğuna değindi.

Milletvekilleri ileriye dönük net bir perspektif belirleme önemini ifade ederek vatandaşların sorunlarına çözüm bulmak ve ileriki aşamaya dönük yapılandırma sürecine ilişkin net bir perspektif oluşturacak yetenekleri cezp etmek amacıyla vatandaşların katılacağı çalıştaylar düzenleme çağrısı yaptı.

Arap Ligi kurulunun Arabsat ve Nilesat şirketlerinden Suriye uydu kanallarının yayınlarını durdurmasını talep eden kararını ve Suriye halkını hedef alan ekonomik yaptırımları kınadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı