Genel

Suriye ordusu Treymsa’da üstün nitelikli bir operasyon düzenledi

Suriye’de askeri yetkili bir kaynak; Hama kırsalının batısına düşen Treymsa Beldesinde eli kanlı teröristler tarafından öldürme ve şiddet eylemlerine maruz kalan, evleri havaya uçurulan masum sivil vatandaşların imdat çağrıları üzerine silahlı kuvvetlerdeki bir kısım birliklerin 12-07-2012 tarihine düşen Perşembe sabahının beldede üstün nitelikli bir operasyonda bulunduklarını açıkladı.

Askeri yetkili kaynak ahalinin bilgi ve ihbarlarının yanında yürütülen sorgu-soruşturma bilgileri üzerine birliklerin; beldede güven içinde yaşayan masum insanlara karşı öldürme, dehşet saçma ve bir kısım evleri havaya uçurma elemlerinde bulunan silahlı terör gruplarını, onlara ait barınakları ve komuta merkezlerini hedef aldıklarını belirtti. Aynı zamanda teröristlerin kaçırdıkları masum insanlara işkence yaptıkları yerlerin de hedef alındığını ekledi.

Operasyonda terör barınakları, komuta merkezleri ve işkence yerlerinin yok edildiğini ifade eden kaynak; çok sayıda teröristin etkisiz hale getirildiğini, onlarcasının tutuklandıklarını belirtti. Kaynak teröristlerin havzalarında bulunan büyük miktarlarda ve farklı türlerde silahların yanında önemli belgelerin ele geçirildiğini, bu belgelerin arasında Türkiye uyruğu dahil yabancı ülkelere ait kimliklerin de bulunduğunu ekledi.

Askeri yetkili kaynak ele geçirilen silah ve mühimmat arasında 45 adet otomatik taramalı silah, 13 adet Nato tipi dürbünlü silah, 9 adet RPG roketatarı, 7 adet BCS tipi ağır makineli silah, 3 adet havan topu, 3 adet el yapımı füze, 14 adet pompalı tüfek, 10 adet savaş tabancası, 24 adet havan topu mermisi, 32 adet RPG roketi, 53 adet taramalı silah şarjörü, 30 adet dürbünlü silah şarjörü, 8 adet patlayıcı düzeneği, 10 adet el bombası, 150 adet fünye, 1500 adet dürbünlü silah mermisi, 5000 bin adet BKC ağır makineli silah mermisi, 4200 adet pompalı tüfek fişeği, 500 adet tabanca mermisi, 7 adet gaz maskesi, 5 adet proof-prizma dürbünleri, 25 adet telsiz uydu cihazı, 30 adet çelik yelek, bomba imalatında kullanılan bol miktarda malzeme ve gereç, patlayıcı madde, büyük miktarda barut, TNT kalıpları, yüksek patlama etkisine sahip C-4, saha hastanesi, tıbbi malzemeler, askeri teçhizatlar, çalıntı arabalar ve sahte araba plakalarının bulunduğunu açıkladı.

Suriye silahlı kuvvetlerinden birliklerin vatandaşların saflarında herhangi bir isabet olmadan eli kanlı teröristlere karşı üstün bir başarıyla karşı koyması ardından terör yuvalarını teftiş ettiğini söyledi. Kaynak; teftiş operasyonunda teröristlerin daha önceki günlerde kaçırıp sonra işkence ederek tasfiye ettikleri bir çok vatandaşa ait cansız bedenlerin bulunduğunu açıkladı.

Askeri yetkili kaynak; ordu ve silahlı kuvvetlerin, her daim vatandaşların güvenlik ve selametini korumak için müdahalede bulunmaya ve eli kanlı teröristlere karşı koymaya üstün bir performansla hazır olduklarını vurguladı.

Suriye ordu ve silahlı kuvvetlerinin gerektiği her yerde ve her zamanda masum insanları öldüren teröristlere karşı koyacağının altını çizen askeri kaynak; teröristlerin yerlerini tespit etme ve bölgenin güven-istikrarına kavuşmasında ilgili kurumlara destek sağlayan, katkıda bulunan tüm vatandaşlara teşekkürlerini ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı