Genel

Suriye terör saldırıları ile ilgili uluslararası örgütlere mektup gönderdi

Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı; BM genel sekreteri, uluslararası güvenlik konseyi başkanı, İslam İşbirliği Örgütü genel sekreteri, Arap Ligi genel sekreteri ve Cenevre’deki İnsan Hakları Örgütü genel sekreterine dün sabah Halep Kentini hedef alan iki terör eylemine ilişkin birer mektup gönderdi.

Bakanlık, mektuplarında; silahlı terör gruplarının 10-02-2012 tarihine denk düşen Cuma gününün sabah saatlerinde içine patlayıcı yerleştirilmiş iki arabayla Halep Kentinde bir çocuk parkı ve gıda dağıtım merkezi yakınlarında sivil yerleşim bölgesi ve asayiş güçlerine ait merkezlerde masum sivilleri hedef alarak dehşet verici bir cinayet işlediklerini ifade belirtti.

Bakanlık iki terör eylemi neticesinde aralarında çocukların da bulunduğu sivil masum insanlardan 28’den fazla vatandaşın şehit düştüğünü, bir kısmı oldukça ağır olmak üzere 235 vatandaşın da yaralandığını açıkladı.

İki çirkef terör eyleminin Suriye’nin maruz kaldığı zalim hamle kapsamında geldiğinin altını çizen Bakanlık; bu hamlenin bir kısım bölge ülkeleri tarafından desteklenip finanse edildiğine dikkat çekti. Aynı zamanda Suriye’de masum sivil insanları vahşice katleden, ülkenin altyapı ve hizmet kurumlarını yıkmaya çalışan, kamu ve özel mülklere saldıran, ekonomi ve eğitim-öğretim kurumlarını baltalama eylemlerinde bulunan silahlı terör gruplarına destek sağlayan medya kanalları tarafından bu hamleye provokasyonun yapıldığına dikkat çekti.

Bakanlık; iki terör eyleminin, Suriye’nin güvenliğini ve vatandaşlarının selametini baltalama isteklerinin yanı sıra Arap ve uluslararası sorumluluklarına aykırı bir şekilde bir kısım Arap ve batılı ülkeler tarafından desteklenen gruplar tarafından gerçekleştirildiğinin altını çizdi.

İnsani bahaneler altında bazı bölge ülkelerinin Suriye’ye karşı bölgesel ve evrensel seferberlik planları yürüttüklerine işaret eden Bakanlık; bu ülkelerin aynı zaman içinde, yıkıcı hedeflerine ulaşmak için katletme ve sabotaj eylemelerini kullanan silahlı terör gruplarına ev sahipliği yaptıklarına işaret etti.

Bakanlık; Suriye’nin kendi vatandaşlarının güvenlik-selametlerini korumakla birlikte terör ve şiddete karşı mücadele etme hakkına vurgu yaparken; Suriye’nin, uluslararası güvenlik konseyinden terörle mücadeledeki sorumluluğunu üstlenme ve bu bağlamdaki kararlarını uygulama talebinde bulunduğunu belirtti.

Bakanlık Suriye’nin ayrıca; bu silahlı terör gruplarına ev sahipliği yapan, onlara destek, silah ve finans temin eden tüm taraf ve ülkelerden uluslararası kanunlara ilaveten terörle mücadele kararları doğrultusunda bu terörist ve katilleri teslim etme talebinde bulunduğunu açıkladı.

Suriye’nin tüm bu taraf ve ülkelere; teröristlere medyatik yada politik örtü temin etmeye derhal son verme çağrısı yaptığını belirten Bakanlık; terör ve terörü finanse etmekle mücadeleye ilişkin uluslararası güvenlik konseyinin kararlarına dikkat çekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı