Genel

Suriye’de teröristlere destekler Arap ve komşu ülkelerden geliyor

Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Yardımcısı Faysal Mikdat; Suriye halkının, hâla sömürü mantığıyla davranan bir kısım ülkeler tarafından daha önce hiç bir ülke yada halkın maruz kalmadığı en büyük ve en güçlü komploya maruz kaldığını belirtti.

Mikdat Perşembe akşam saatlerinde Suriye Televizyonuna yaptığı açıklamada; komplonun çok yönlü olduğunu ve karmaşık bir yapıya sahip olduğunu ifade ederken, İsrail’in bölgedeki varlığını korumakla bilirlikte Filistin topraklarına işgalini sürdürme temellerine dayalı olduğunu söyledi.

ABD ve bir kısım batılı ülkelerin Ortadoğu’da adil-kapsamlı barışın sağlanmasını istemediklerine işaret eden Mikdat; bu ülkelerin İsrail ve kend çıkarları haricinde hiç bir şeye önem vermediklerine dikkat çekti.

Bakan Yardımcısı Mikdat; Suriye’nin dünyada yalnız olmadığını ve bir çok dostu bulunduğunu ifade ederek, fakat Suriye ve halkına karşı yürütülen hırçın medya savaşında böyle bir izlenimin yaratılmaya çalışıldığını açıkladı.

Suriye halkının bilinç ve mücadelesiyle geçen süre içinde komployu çökerttiğini açıklayan Mikdat; bu halkın vatansever ve duyarlılık duygularıyla Suriye’yi her zaman savunacağını söyledi.

Mikdat; bir kısım ülkelerin sözde Suriye dostları grubu kurma çabalarının temelde Suriye’ye karşı grup kurmakla birlikte saldırı ve komplolara hazırlık hedefi taşıdığına vurgu yaparken, bu çabaların başında kendi çıkarlarından başka hiç bir şeye önem vermeyen sömürücü ülkelerle birlikte elinden hiç bir şey gelmeyen ülkelerin yer almasının buna kanıt teşkil ettiğini açıkladı.

Suriye ordusunun inandığı ve savunduğu bir ideolojiye sahip olduğunu ifade eden Mikdat; bu mücadeleci kahraman orduya karşı silah taşıyanların, devletin onlara verdiği fırsattan faydalanmaları gereğine işaret etti.

Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Yardımcısı Mikdat; sömürü ve dayatma tarihine sahip bir kısım ülkelerin ABD ile işbirliği içinde uluslararası güvenlik konseyinde yine sömürü ve dayatma mantığıyla hareket ettiklerine dikkat çekti.

Mikdat Suriye’nin batı saldırılarına ek olarak Araplar tarafından da düşmancıl planlara maruz kaldığını ifade ederken, bu bağlamda içerdeki aletlerin kullanıldığını söyledi.

Batı ve bir kısım Arap ülkelerin Suriye’de altyapıyı, kamu ve özel mülkleri, ordu, güvenlik güçleri ve masum sivil vatandaşları hedef almada hiç bir sınır yada ilke tanımayan silahlı terör gruplarına maddi ve manevi her türlü destek sağladıklarını belirten Mikdat; içerde bir alet olarak kullanılan bu silahlı grupların sabıkalı, kanun kaçağı, kin sahibi ve suç çetelerinden ibaret olduklarını söyledi.

Mikdat; Suriye’de ekonomik, sosyal ve politik alanlarda reformların 2000 yılından beri başlatıldığına dikkat çekerken, fakat bir kısım siyasi sorunlar nedeniyle bu reformların bazı zorluklarla karşılaştığını açıkladı. Bu sorunların arasında ABD’nin Irak’a işgaliyle birlikte Suriye’ye dayatmaya çalıştığı koşullar ve Hariri suikastından sonra Suriye’ye uygulanan baskılar yer aldığını ifade eden Mikdat; tüm bunların şimdi Suriye halkının çıkarlarını savunduklarını, demokrasi ve özgürlük bahaneleri altında dünyanın bir çok yerinde terör saçan güçler tarafından yapıldığına dikkat çekti.

Mikdat; Suriye’de masum insanları vahşi bir şekilde katleden, terör ve dehşet saçan terör gruplarına destek ve finansın bir kısım Arap ülkelerine ek olarak komşu ülkeler ve bu ülkelerde ikamet edenler tarafından sağlandığına vurgu yaptı. Ayrıca bu ülkelere ilaveten batının, Suriye’deki gerçekleri çarpıtmak ve kamuoyunu aldatmak için hayali rakamlarda medya araçlarını yönlendirdiklerini ekledi.

Bakan yardımcısı; masum insanları katletmek için normal bir insana silah takdim eden bir taraf yada insanın terörist sayıldığının herkes tarafından bilinen bir gerçek olduğuna işaret etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı