Genel

Suriye’de kabul edilen yeni anayasa halkın bir başarısıdır

Suriye Halk Meclisi üyeleri bugün Halk Meclisi Başkanı Mahmut el-Ebraş başkanlığında yaptıkları oturumda referandumun Suriye halkının siyasi bilinci ve vatanseverliği ile sağladığı bir başarı olduğuna işaret ederek bu başarının Suriye’yi hedef alan herkese bir cevap teşkil ettiğini dile getirdiler.

Referandum sonuçlarının Suriye halkının Cumhurbaşkanı Beşşar el-Esad yönetiminde uygulanan reform programını desteklediklerini tekrar kanıtladığını söyleyen meclis üyeleri; referandumla onaylanan yeni anayasanın iç reformlara ve dışarıdan gelen komplolara karşı mücadele yönünden de büyük bir önem taşıdığını dile getirdiler.

Yeni anayasanın Suriye’ye karşı düzenlenen proje ve saldırılara karşı kendini savunmada daha büyük bir bağışıklık ve güç verdiğine dikkat çeken meclis üyeleri; bu anayasanın ülkeyi demokratik ve çok partili bir düzeye taşıyacağını kaydettiler.

Yeni ilke ve maddeler içeren anayasanın uygulanmasında yeni bir zihniyet gerektirdiğini aktaran meclis üyeleri yeni anayasa uygulamalarının siyaset, ekonomi ve sosyal yaşama yansımaları doğrultusunda uygulanmakta olan birçok kanunun da hızla değiştirilmesi gerektiğini belirttiler.

Toplantı bitiminde bir konuşma yapan el-Ebraş; anayasayı referandumla onaylayan Suriye halkının Suriye’nin ulusal tutumlarını sürdüreceği mesajını verdiğini dile getirerek anayasa maddelerinin sayısıyla ilgili kimi eleştirilere cevaben anayasanın gelecekte değiştirilmesinin önünün açık olduğunu beyan etti.

Öte yandan bugünlerde Suriye’de yaşanan olayların gerçeğini incelemek amacıyla bir ziyarette bulunan Mısırlı basın heyeti halk meclisi oturumunun bitmesinden sonra meclis üyelerine hitaben yaptığı konuşmada Suriye’nin her zaman Araplığın kalbi olarak kalacağını dile getirdi.

Cumhurbaşkanı el-Esad’ın yeni anayasanın uygulanmasıyla ilgili onayladığı kararnamenin de gündeme alındığı oturumda el-Abraş Mısırlı basın heyetine Suriye’de yaşanan olaylarla ilgili ayrıntılı bilgi içeren bir sunum takdim etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı