Genel

Suriye’de terör saldırıları sağlık sektörünü büyük zarara uğrattı

Sağlık Bakanı Vail Halaki, Cenevre’deki Uluslar arası Kızıl Haç Örgütü Sağlık Bölümü Başkanı Valery Sasin ve Örgütün Şam Heyeti Başkanı Marianne Gasser ile yaptığı görüşmede sağlık sektörünün durumu, dayatılan ekonomik yaptırımları ve Suriye’nin maruz kaldığı koşullar ışığında karşılaştığı meydan okumaları ele aldı.

Bakan Halaki, sağlık tesisleri ve tıp kadrolarının Annan planının uygulanmasına karşın hala saldırıya uğradığını belirterek dış taraflarca desteklenen silahlı terör gruplarının tıbbi kadrolara yönelik suikast ve kaçırma eylemleri düzenleyip hastaneleri ve sağlık sektörlerini kundaklayıp soyduğunu ifade etti.

Silahlı terör gruplarının 10 Nisandan bu yana Deralı Doktor Adnan Samit’e suikast düzenlediğini ve 8 doktor, 3 hastabakıcı ve 3 ambulans ekibi elemanını kaçırdığını bildirerek bunların bir kısmının serbest bırakıldığına işaret etti.

Halaki, bununla birlikte silahlı grupların biri Homs kenti, diğeri Deyrezzor kentinde bulunan iki hastaneye, 4 ilde 5 sağlık merkezine, 16 ambulansa saldırdığını söyleyerek bunun sonucunda 6 ambulansın hizmet dışı kaldığına değindi.

Sağlık Bakanı, “olayların başlamasından bu yana sağlık sektörü 22 şehit verdi. Bununla birlikte 42 sağlık çalışanı yaralandı. 24 hastane saldırıya uğrarken 3 hastane ve 84 sağlık merkezi tamamıyla hizmet dışı kaldı. Diğer yandan 199 ambulans tahrip edildi ve 95’i hizmet dışı kaldı” dedi.

Bakanlığın terör saldırılarına rağmen tahrip edilen hastane ve ambulansları onarma çalışmalarını sürdürdüğünü ifade ederek sağlık sektörünün aynı zamanda ekonomik yaptırımlardan kaynaklanan zorluklarla karşı karşıya olduğunun altını çizdi.

Sağlık Bakanı Halaki, bakanlığın acil yardım, ilaç ve tedavi sunma konusunda tamamıyla tarafsızlığa bağlı kaldığını belirterek Uluslar arası Kızıl Haç Örgütüne sağlık tesislerini ziyaret etme ve durumunu inceleme çağrısında bulundu.

Öte yandan Gasser, toplantının yaşadıkları zor koşullar ışığında Suriyelilerin sağlık ihtiyaçlarını tartışma ve değerlendirme hedefi taşıdığını belirterek sağlık sektörü, tesisleri ve kadrolarının yaşanan koşullardan büyük zarar gördüklerine dikkat çekti.

Gasser, Kızıl Haç Örgütünün Suriye Kızılay Örgütü işbirliği ile vatandaşlara sağlık hizmetleri sunmaya devam ettiğini bildirerek Suriyelilerle yaptıkları görüşmelerin sonucunda vatandaşların ekonomik yaptırımlardan büyük zarar gördüklerine tanık olduklarını kaydetti.

Ayrıca, insanlara yardım eden Kızılay gönüllüleri, ambulans ekipleri ve tıbbi kadroların hedef alınmasının kabul edilemeyeceğini sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı