Suriye Dostları

Suriye’de yeni hükümet yemin etti

Suriye’de başbakan Hüseyin Arnus’un başkanlığındaki yeni kabine üyeleri dün Suriye Cumhurbaşkanı Beşar el Esad’ın katıldığı törende yemin ettiler.

SANA’ya göre, Yemin töreni ardından yeni kabinenin başkanlık ettiği ilk toplantısında konuşan Suriye cumhurbaşkanı Beşar Esad, yeni hükümetin, yeni fikirlere sahip yeni üyeler ve yenilenmiş fikirlere sahip eski üyeler anlamına geldiğini ifade ederken, bunun öncekilerin ayrılması veya parçalanması veya torpillenmesi anlamına gelmediğini ve bunun yerine vizyonları ve stratejileri gözden geçirerek onları daha da etkili bir şekilde yeniden formüle ettiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Esad; bu revizyonun önemliliğini sadece geliştirme için değil aynı zamanda derslerden öğrenmek için de önemli olduğunu vurgularken, derslerin, özellikle bugün içinde bulunduğumuz koşullarda görevlilerin ve kurumların sürprizler beklemesine yardımcı olduklarını ve bu nedenle prosedürlerin olaylardan sonra değil onlardan önce gelebildiklerine işaret etti.

Yolsuzlukla mücadele konusuna ışık tutan Esad; geçen süreçte Suriye kurumlarının yolsuzluğa karşı siyaseti uyguladıklarını kanıtladıklarını belirtirken, yolsuzluğa karşı kaydedilen başarıların iyi, fakat yeterli olmadıklarını belirtti.

Esad; “yolsuzluk meselesinden diğer nokta yargı konusudur.. insanlar daima yargı konusunda bahsederler.. yolsuzlukla mücadele eden tek kurum olduğu için değil fakat en sonda tüm kurumların işlemlerinin yargıya ulaştığı için… yargı hakem rolünü yapar.. Diğer tüm kurumlar, yolsuzlukla mücadele tedbirlerini uyguladıklarında, hakem rolü oynamazlar, ancak yargı alanında kusur varken etkisi çok tehlikelidir ve diğer tüm kurumları aşar … Bu bağlamda Yüksek Yargı Kurulu görevini üstlenmelidir.. Bu, yargı işinin temellerinden herhangi bir sapma, kanunların ihlali veya insanların menfaatlerine zarar gelmesi durumunda cezalarda katı olmak, Yüksek Yargı Kurulunun birincil rolüdür.” dedi.

Üretim konusuna da temas eden Esad, şunları söyledi: ”Abluka ile mücadele etmenin en önemli yolunun genel olarak üretimi desteklemek olduğunu söyledik.. Ama tarım konusunda önceliklerle ilgili konuşacağım.. Ayırmayayım çünkü tarım sektörü çok geniş.. bir sektörden çok geniş bir dünya.. Tarımla ilgili stratejik, stratejik olmayan, kırsal, aile ve kırsal ürünlerden, işleri ve kaygıları olan bütünleşik bir toplumdan bahsediyoruz.. Ama bu alanda gerekli olan tarıma öncelik vermemiz ve işbirliği yapmamızdır. Bir an önce bu sektörü zorlamak için ilgilenen çeşitli bakanlıklar.. Bu bağlamda tarımı destekleyen tüm endüstrilere destek vermemiz gerekiyor..” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu