GenelİddialarKimyasal İddialar ve GerçeklerÖne Çıkanlar

Suriye’deki kimyasal tesislerin yerleri teröristlere verildiği iddia edildi

Teröritler  Suriye’ye ait kimyasal silah tesislerine saldırıyor. Saldırılara dair açıklama yapan Şam yönetimi, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’ne sundukları raporun militanlara sızdırıldığını düşünüyor.

Rusya Dışışleri Bakanlığı’na bağlı Güvenlik ve Silahsızlanma Departmanı, Suriye’deki militanların kimyasal silah tesislerine yönelik saldırılarının önceden planlanmış olabileceğini söyledi. Rusya’nın Sesi’ne konuşan bir yetkili “Kimyasal silah depolarına yönelik yoğun bir saldırı var. Bu saldırılar kimyasal silahların imhası sürecini sabote etme kararlılığı olduğu izlenimini veriyor” diye konuştu. Bu durumun Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) ve Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’nün (OPCW) Suriye’nin kimyasal silahlarının imhası için aldığı kararın ihlali anlamına geldiğini hatırlatan yetkili, bu silahların imha edilmek üzere Lazkiye limanına sevk edilmesi sürecinde de saldırılar olabileceğini kaydetti.

Suriye: Sızdırma var
Şam yönetimi ise silah tesislerine yönelik son saldırıların militanları destekleyen ülkeler tarafından sızdırılmış olabileceğini düşünüyor. Salı günü resmi haber ajansı SANA’ya konuşan bir Dışışleri Bakanlığı yetkilisi, hafta başından bu yana iki tesisin saldırıya uğradını söyledi. Saldırıların El Kaide bağlantılı El Nusra Cephesi ve İslam Ordusu tarafından düzenlendiğini kaydeden kaynak, “tesisleri korumakla görevli güçlerimiz saldırıları boşa düşürdü” dedi. Tesislerin yeri konusunda bilgi vermeyen kaynak, saldırılardan birinde zırhlı bir araca yüklenmiş büyük miktarda patlayıcı ile tesisin havaya uçurulmaya çalışıldığını aktardı. Bu yöntem daha önce Halep’in kuzeyindeki Ming Hava Üssünün ele geçirilmesi için militanlarca kullanılmıştı. Militanları destekleyen ülkeleri suçlayan Suriyeli yetkili “silah tesislerine dair detayları militanlara verdiler” diye konuştu. Yetkili “Bu sorumsuzca saldırılar nedeniyle OPCW’den gerekli önlemleri almasını istiyoruz” dedi.

Ağustos ayında başkent Şam’da düzenlenen kimyasal silah saldırısının ardından ABD yönetimi Suriye’yi suçlamış ve müdahale tehdidinde bulunmuştu. Ancak Rusya’nın araya girmesiyle Şam yönetimi kimyasal silahlarının imha edilmesini kabul etmiş, ABD de müdahaleden vazgeçmişti. Müdahalenin rafa kalkması ise özellikle Suudi Arabistan’ın tepkisini çekmişti. Suriye’nin saldırının failleri olarak zikrettiği El Nusra Cephesi ve İslam Tugayı, başkent Şam’da ortak hareket ediyorlar. İslami Cephe’nin bileşenlerinden olan İslam Tugayı’nın başında bulunan Zehran Alluş’un Suudi Arabistanla yakın ilişkileri bulunuyor. Daha önce Şam’ın Doğu Guta bölgesindeki ordu ablukasını kırmaya çalışan iki grubun Suudi Arabistan’dan yoğun miktarda silah ve savaşçı aldığı iddia edilmişti.

Veriler Suudi Arabistan’ı işaret etse de tek şüpheli bu ülke değil. İslam Tugayı ve El Nusra’nın Şam’ın Adra kasabasında Aralık ayı başında düzenledikleri katliamın ardından da Suriye yönetimi Suudi Arabistan’ı değil Türkiye’yi suçlamıştı. Suriye yönetimi kimyasal silahların imhası sürecinde OPCW’ye tüm ülkedeki tesislerinin detaylı bir listesini sunmuştu. OPCW’nin başında ise daha önce Türkiye’yi İsrail ve NATO’da temsil etmiş olan Ahmet Üzümcü bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı