Suriye DostlarıYemen Gerçekleri

Suud rejimi ile BAE’nin Yemen’de anlaşmazlığı

İran Dışişleri Bakanı Özel Siyasi Kurmayı Ali Asger Haci, BAE yılda 16 milyar dolar ve Suud rejimi günde 200 milyon dolar Yemen savaşına harcadıklarını belirterek, iki taraf arasında Yemen’e saldırı konusunda anlaşmazlıkların günden güne tırmandığını belirtti.

Bugün Suud rejimi ve BAE’nin Yemen’de askeri sahada çok kırılgan konumda olduklarını belirtti.

Yemen’in bugünkü şartlarını geçmişteki şartları ile karşılaştıran Haci, Yemen milleti eli boş ve kıtlık ve kuşatma altında düşmana karşı direndiklerini, oysa şimdi askeri sahada mutlak üstünlük sağladıklarını vurguladı.

Dışişleri Bakanı Özel Siyasi Kurmayı Haci ayrıca Suud rejimi sözünü tutmayarak Stockholm anlaşmasını uygulamadığını belirterek, BM, uluslararası camia ve birçok ülke Yemen’in Ensarullah hareketinin inisiyatifini olumlu karşıladıklarını, ancak karşı taraf iş birliği yapmak yerine sabotajlarını sürdürdüğünü vurguladı.

Yemen krizinin çözümü için Tahran barış planına da işaret eden Haci, İran yönetiminin sunduğu bu plan ateşkes, kuşatmanın kaldırılması, insani yardımların başlaması, Yemenli tarafların arasında müzakerelerin başlaması ve geniş kapsamlı bir hükümetin kurulmasından ibaret olduğunu kaydetti.

Suud rejimi ve BAE Amerika ve diğer bazı ülkelerin desteğini alarak Mart 2015’te Yemen topraklarına saldırdı ve bu ülkeye havadan, karadan ve denizden kuşatma dayattı. Suud rejimi ve müttefiklerinin bu cinayeti Yemen’de gıda maddeleri ve ilaç kıtlığına yol açtı. Şimdiye kadar bu savaşta 16 bin Yemenli hayatını kaybetti, binlercesi de yaralandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı