Suriye Düşmanları

Suudi Arabistan’dan deprem bahanesi ile Suriye ile arayı düzeltmeye çalışıyor

Suudi Arabistan’ın Suriye dahil bölge ülkeleri ilişkileri iyileştirme ve Yemen’deki savaşı sona erdirme çabaları, Suudi Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman’ın komşularla “sıfır sorun” politikasını benimsediğini gösteriyor.

Al Mayadeen web sitesinde yayınlanan yazıda, başta Suudi Arabistan olmak üzere Arap ülkelerinin, Suriyeli depremzedelere insani yardım bahanesiyle Esad hükümeti ile normalleşme çabalarının hedefleri değerlendirildi.

Buna göre Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşın ardından küresel denklemlerinde meydana gelen gelişmeleri inceledikten sonra, İran ile dolaylı diyalog stratejisini ve bölgesel ilişkilerde “sıfır sorun” politikası benimsedi ve aynı zamanda Şam hükümeti ile ilişkilerde yeni bir sayfa açmaya çalışıyor.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı’nın Şam Ziyareti

Suudi Arabistan ülkenin Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan’ın Şam ziyaretiyle ilgili haberi yalanlamasına rağmen Rus medyanın Suriyeli bir kaynağa dayandırdığı haber Arap ve uluslararası medyada geniş yankı buldu.
Haberlerde Suudi Arabistan’ın Suriye’deki depremzedelere yardım malzemeleri taşıyan uçakları göndererek Riyad hükümetinin yardım çalışmalarının devam ettiği ve Suudi Bakan Bin Farhan’ın Suriye’yi kritik duruma sokan büyük depremin ardından Şam’a yapacağı ziyaret yer aldı.

Suudi Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan ocak ayında Bloomberg’e verdiği demeçte, Suriye dosyasına ilişkin, “Bölge ülkeleri, Suriye krizine ‘siyasi bir çözüm’ bulmak için birlikte çalışmalı ve Şam hükümetiyle ilişki kurmanın bir yolunu bulmalıdır.” dedi. 

Şimdi, Faysal bin Ferhan’ın Suriye ziyaretinin yakın bir gelecekte gerçekleşse veya ertelense de Riyad dış politikasındaki değişiklikler, Suudi Arabistan ile Suriye arasındaki yakınlaşmanın er ya da geç gerçekleşeceğini gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu