Suriye Dostları

Süveyş Kanalına alternatifi, kuzey-güney koridoru

İran’ın Moskova büyükelçisi Süveyş Kanalının son günlerde kapalı olması ve dünya ekonomisine günlük 9 milyar dolarlık zararına dikkat çekerek, “Süveyş Kanalına alternatif olarak kuzey-güney koridorun altyapılarının hızlıca tamamlanması ve aktifleştirilmesinin eskiye nazaran daha da önem kazandığını” söyledi.

İRNA’nın bildirdiğine göre büyükelçi Kazım Celali riskli Süveyş Kanalına alternatif olarak kuzey-güney koridoru hakkında yazdığı tweet mesajında, “kuzey-güney koridorunun 20 güne kadar azaltılmış seyahat süresi ayrıca taşımacılık masraflarında yüzde 30’a kadar varan tasarruf neden ile taşımacılık alanında Süveyş Kanalına nazaran daha iyi bir seçenek olduğunu” yazdı.
Rusya cumhurbaşkanı Vladimir Putin Ekim 2019’da Valday tartışma kulübü toplantısında kuzey kutup-Sibirya-Asya koridorunun umut verici bir rota olduğunu belirtti. Söz konusu rota kuzey denizi limanlarını doğu Sibirya üzerinden Pasifik ve Hint Okyanusuna bağlayabilir. Kuzey-güney koridoru dünyanın doğu yarım küresinde stratejik yollarından biridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu