Cinayet ve KatliamlarGenel

Treymsa’da vatandaşları kaçırıp katliam yaptık

Hama kırsalının Treymsa beldesinden üç terörist, vatandaşların yardım çağrısına yanıt veren ordunun beldeye girişi öncesinde vatandaşları tehdit edip korkutarak bir dizi katliam yaptıklarını, fidye istemek amacıyla vatandaşları kaçırıp katlettiklerini itiraf etti.

Terörist Yusuf Abdullah el-Mahmut Suriye televizyonunun Cumartesi günü yayınladığı itiraflarında, Salih Sebavi adlı şahsın gece vakti evlerine gelip kendisini ve abisini annesinin karşı çıkmasına rağmen zorla alıp götürdüğünü belirterek yanlarında Sebavi’yle birlikte Ahmet Tayeh, Menhel Derviş, Milad Derviş, Hammud Faris ve Ali Dayi’nin bulunduğuna işaret etti.

Terörist el-Mahmut, saldırdıktan sonra orduyu itham etmek amacıyla beldedeki iki eve gittiklerini bildirerek “ilk evin kapısını kırdık. Yaşımın küçük olması nedeniyle Sebavi eve girmemi istemedi. Evin tavanına ateş açmakla yetinerek evin dışında kaldım. Diğerleri içeri girip evdeki herkesin üzerine ateş açtılar. Ben sadece bir kadınla bir erkek gördüm. Fakat içeride daha çok insan vardı” dedi.

Daha büyük olan ikinci eve yönelip bastıklarını ve tavanına ateş açtıklarını söyleyen terörist, Sebavi’nin evde bulunan herkesin üzerine ateş açarak katlettiğini ifade etti.

Diğer yandan 1994 doğumlu terörist Ahmet Abdullah el-Mahmut, silahlı bir grubun lideri olan Sebavi’nin aralarında Muhlis, Faris, Muhammed Faris ve Vasıl Rifai’nin bulunduğu bir grup silahlıyla gelerek kendisini orduya ait bir bariyere saldırmak amacıyla götürdüğünü belirtti.

Sebavi’yle birlikte kuzey semtine yöneldiklerini bildiren terörist, içeride ordu mensupları bulunduğunu söylediği bir evi bastıklarını söyledi.

“Kardeşim Yusuf evin kapısını kırdı. Ben dışarıda kalıp etrafı gözledim. İçerideki herkesin üzerine ateş açtılar” diyerek Sebavi’nin kendilerini başka bir eve götürdüğünü, silahlı grubun kadın erkek içerideki herkesin üzerine ateş açtığını ifade etti.

Terörist Zahir el-Tayeh ise, Treymisa köyü sakinlerinden olduğunu bildirerek İsa ve Hasan Debbas’la birlikte Sıfsafiye köyünden bir şahsı arabasıyla kaçırdıklarını belirterek kaçırdıkları vatandaşı zeytin tarlalarının birinde sorguladıktan sonra bıçakla kestiklerini kaydetti.

Biri Sıfsatiye köyü diğeri Haneyzir köyönden olan iki şahsı kaçırdıklarına işaret eden terörist, “kaçırdığımız ilk vatandaşa karşılık 400 bin lira ikincisine karşılık 200 bin lira fidye sitedik. Fakat fidye ödenmediği için Hüseyin Debbas ikisini de önümde kesti” diye belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı