Suriye Düşmanları

Trump: Powell Irak’a delilsiz saldırının sorumlusudur

ABD başkanı Trump, Irak’a saldırıdan önceki dışişleri bakanlarından Powell’i sorumlu tuttu.

Trump, Twitter’den yaptığı açıklamada, “Bizi Ortadoğu’daki korkunç savaşlara çekmekten büyük sorumluluk taşıyan gerçek bir inatçı olan Colin Powell, az önce bir diğer inatçı olan uyku sersemi Joe Biden’e oy vereceğini ilan etti. Irak’ın ‘kitle imha silahına’ sahip olduğunu söyleyen Powell değil miydi? Oysa onlar bunu yapmadı, ama biz yine de savaş başlattık” diye yazdı.

Trump’ın açıklamalarına Powell’den tepki gecikmedi. ABD Başkanı Trump’ın, G7 Zirvesi’ne Rusya’yı davet etme niyetini değerlendiren eski Dışişleri Bakanı Powell, Trump’ın bu konuda tek başına karar verme hakkına sahip olmadığını belirterek, “Aslında Rusya düşmanımız değil” dedi.

CNN’e konuşan eski ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell’a, ABD Başkanı Donald Trump’ın G7 Zirvesi’ne Rusya’yı davet etme niyeti soruldu.

Powell, Trump’ı kast ederek “Şöyle yanıt vereceğim: Neden dört düşmanımız listesinde Rusya’nın adı geçerken o buna tek başına karar veriyor? Aslında onlar bizim düşmanımız değil. Onlar dört düşmanımızdan biri değil” ifadesini kullandı.

“Pentagon, dört düşmanımızı belirlemiş, bunlar Çin, Rusya, İran ve Kuzey Kore” diyen Powell, “Hiçbiri, hemen şimdi bize saldırma niyetinde değil” diye ekledi.

Daha önce Trump, Eylül’e ertelenen G7 Zirvesi’ne Rusya, Hindistan, Avustralya ve Güney Kore’yi davet etmek istediğini açıklamıştı.

Powell ayrıca CNN’e röportajında, ABD başkanlık yarışında Trump’a destek vermeyeceğini, bunun yerine uzun yıllardır tanıdığı ve birlikte çalıştığı Demokrat Parti adayı Joe Biden’i desteklediğini dile getirdi.

Bu açıklama üzerine ABD başkanı Trump, Powell’i ABD’yi Batı Asya savaşlara çekmekle suçladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu