Filistin

Türkiye ile İsrail arasındaki ticaret artmaya devam ediyor ve Türkiye’nin işgal rejimine ihracatı 2023’ün son ayında bir önceki aylara göre artış göstererek 430,6 milyon dolara ulaştı.

Erdoğan, görünürde Siyonist rejimi eleştiriyor ve onu “terörist devlet” olarak adlandırıyor, ancak pratikte ekonomik işbirliği, özellikle enerji ve petrol tedarik sektörlerinde devam ediyor. Türkiye ile İsrail arasındaki ticaret artmaya devam ediyor ve Türkiye’nin işgal rejimine ihracatı 2023’ün son ayında ir önceki aylara göre artış göstererek 430,6 milyon dolara ulaştı.

Gazze savaşının başlangıcından bu yana Erdoğan’ın açıklamaları, Türkiye’nin İsrail’e karşı çıkan ve Filistin davasını savunan ülkelerin başında geldiğini gösteriyor. Ancak dünya çapında Tel Aviv’in politikalarına karşı sert bir ‘söylem’ benimsemeye Türkiye’nin popülist devlet başkanı kadar istekli olan çok az kişi var.

7 Ekim’deki Aksa Tufanı operasyonu ve İsrail’in Gazze’ye askeri saldırısı sonrasında Erdoğan’ın dili çok değişti ve İsrail’i terör devleti olarak tanıttı. Hatta Türkiye cumhurbaşkanı NATO ortaklarını da eleştirdi ve şunları söyledi: “İsrail hükümetini lanetliyoruz ve bu katliamları açıkça destekleyip meşrulaştıranları unutmayacağız.” Erdoğan ilk başta Ankara’nın Tel Aviv ve Batı ile ilişkilerine zarar vermemek için her iki tarafta da sivillerin hayatını kurtarmanın önemini vurguladı. Ancak İsrail’in zulmüne ilişkin şok edici görüntüler sosyal medyada yaygınlaştıkça ve Türkiye’de kamuoyunun duyarlılığı değiştikçe, Erdoğan’ın söylemi de aynı kaygıları yansıtmaya başladı. Türkiye’nin laik muhalefetinin beklenmedik bir şekilde Filistinlileri desteklemesiyle Erdoğan önceki üslubunu terk ederek daha spesifik bir söylem benimsedi. İşgalci hükümetin işlediği cinayetlere son verilmesi çağrısında bulunan Erdoğan, İsrail’e karşı sokak gösterilerine destek verirken, rejim yanlılarını da eleştirdi.

Ancak Erdoğan tarzı destek şu ana kadar söylemini somut eyleme dönüştüremedi. İsrail’de Binyamin Netanyahu’nun siyasi hayatına son verecek olası siyasi değişimlerin farkına varan Erdoğan, stratejik saldırılarını İsrail başbakanına odakladı, hatta Netanyahu’yu Adolf Hitler’e benzetti. Ancak bu arada İsrail’le normal ticari ilişkileri ise devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu