Genel

Uluslararası Kurtarma Komitesi: 15 milyon Suriyelinin yardıma ihtiyacı var

Uluslararası Kurtarma Komitesi başkanı Pazar gecesi yaptığı açıklamada, Suriye’nin kuzeyindeki depremin ardından ülke genelinde 15 milyon insanın insani yardıma ihtiyacı olduğunu söyledi.

El Cezire’nin bildirdiğine göre David Miliband ayrıca bu örgütün Türkiye üzerinden Suriye’nin kuzeyine insani yardım gönderdiğini de sözlerine ekledi.

Öte yandan Dünya Sağlık Örgütü’nün Suriye temsilcisi El Cezire kanalına yaptığı açıklamada bu ülkedeki depremde 140 bin kişinin yaralandığını söyledi.

Ayrıca Dünya Sağlık Örgütü, Suriye ve Türkiye’deki depremzedelere yardım için 42 milyon dolarlık acil yardım talebinde bulundu.

Suriye Dışişleri Bakanlığı daha önce yaptığı açıklamada, Birleşmiş Milletler’e üye devletlerden, bu örgütün sekretaryasından, Uluslararası Kızılhaç Komitesi’nden ve diğer hükümet ve sivil toplum kuruluşlarından Suriye ve hükümetine son depremin neden olduğu insani felaket sorunu çözmesine yardımcı olmalarını istedi.

Suriye Dışişleri Bakanlığı, “Bu kuruluşlar, depremzedelerin kurtarılması, cenazelerin kaldırılması, gıda ve sağlık yardımı sağlanması alanlarında Suriye vatandaşlarına yardımcı olabilir.” demişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu