GenelYemen Gerçekleri

Yemen’de ölüm sınırında 400 bin bebek ve çocuk var

Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık, “Yemen’de acı büyük, çabanın da büyük olması gerekiyor. Ülkede 18 milyon insan yardıma muhtaç durumda. Yemen’de ölüm sınırında 400 bin bebek ve çocuk var.” dedi.

Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık, Suudi rejiminin mart 2015’de Yemen’e saldırısından sonra  Yemen’de yaşanan buhran ve insani krizin ülkede derin izler bıraktığını söyledi.

Türk Kızılayının bölgedeki daimi temsilciliğinin yoğun çalışma içerisinde olduğunu anlatan Kınık, ülke nüfusunun yüzde 75’inin yardıma muhtaç olduğunu belirterek şöyle devam etti: “Yaklaşık 18 milyon insanın yardıma muhtaç olduğu bir coğrafyadan bahsediyoruz. Bu anlamda vatandaşlarımızın destekleri çok kıymetli. Tabii bunun artması gerekiyor. Türk Kızılayı, uluslararası kuruluşlardan da Yemen’deki bu operasyonlar için destek alıyor.”

Kınık, açıklamasının devamında  şunları kaydetti: “Yemen’de acı büyük, çabanın da büyük olması gerekiyor. Ülkede 18 milyon insan yardıma muhtaç durumda. Ölüm sınırında 400 bin bebek ve çocuk var. Bunların hemen gıda temin etmesi gerekiyor. Ülkenin büyük kısmı devletten aldığı maaşa bağlı yaşıyor. Devlet de maaş ödeyemediği için bunların herhangi bir geçimi yok. Nüfusun yarısı geliri olmaksızın yaşamak durumunda. Maalesef üç milyona yakın iç göçmen, barınma ve korunmada ciddi sıkıntı yaşıyor. Ciddi oranda yaralı var.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu