GenelSuriye Düşmanları

ABD teknolojisi Suriye’deki teröristlere hizmet etmeye devam ediyor

ABD Suriyeli muhaliflere sağladığı maddi desteği resmi ağızlardan dile getirmeye devam ediyor. Son olarak bir Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, iletişim olanaklarını artırmak için muhaliflere ileri teknoloji ürünü cihazlar sunduklarını ve bununla ilgili eğitim verdiklerini açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’un üst düzey danışmanlarından biri olan Alec Ross, iletişim sorunu çeken muhaliflere sunmak üzere sayısı 10 ila 20 arasında değişen gizli teknoloji ürünleri üzerinde çalıştıklarını belirtti.

Teknolojilerinin Suriye’de devletin “Suriye Elektronik Ordusu” adını verdiği çalışmalarına karşı muhalifler tarafından kullanıldığını açıklayan Ross, bazı örgütlerin de ABD’nin sunduğu elektronik propoganda eğitimlerinden yararlandığını belirtti. Ross muhaliflerin iletişim olanaklarını geliştirmeye çalıştıklarını iddia etti.

Basına yansıyan bilgilere göre, muhaliflerin kullandığı teknolojiler arasında “internet çantası” ve cep telefonları için “panik düğmesi” bulunuyor. İnternet çantası, yerel iletişim ağı kapalı olduğu durumda veya takip edildiği durumda bile muhaliflere yerel bir iletişim ağı kurmaya olanak sağlıyor. Panik düğmesi ise, telefonda kayıtlı bütün telefon numaralarını ve adresleri anında silen bir pin kodu numarası.

Suriyeli muhaliflerin silahlı saldırılarını koordine etmek için ABD’nin altyapısını sunduğu teknolojik ağların büyük önem taşıdığı belirtiliyor. Suriye güvenlik güçlerinin bu iletişim ağına dönük engelleme girişimlerine karşı ABD her geçen gün daha ileri teknolojik araçları muhaliflerin hizmetine sunmaya çalışıyor.

Ross, “baskı ortamında” ABD’nin Google ve Facebook üzerinden harekatlarını koordine ettiğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı