Suriye Düşmanları

ABD’li yetkili Hook: İran’a yaptırımlar devam edecek

Amerika’nın İran işleri özel temsilcisi Brian Hook, İran’a maksimum baskıların devamı doğrultusunda siyasetlerin süreceğini bildirirken, ‘İran’a silah yaptırımının devamı için baskıların devam edeceğini’ söyledi.

Muhabirimizin bildirdiğine göre, ABD’nin İran Özel Temsilcisi Brian Hook, daha önce yaptığı açıklamada da,  Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) ekim ayında sona erecek İran’a yönelik uluslararası silah ambargosunu yenilemezse nükleer anlaşmada yer alan ihlal durumunda ABD’nin yaptırımlarının yeniden devreye sokulması mekanizmasını hayata geçirmekle tehdit etmişti. 

Hook dün yaptığı açıklamada ayrıca İran’ın Irak’ta sulta kurmak için çalıştığını iddia ederek bunun kabul edilemez olduğunu söyledi.

Hook, İran’la ilgili silah yaptırımının ekim ayında sona erecek olmasına yaklaşıldıkça silah yaptırımının devam etmesi için diplomatik çabalarını yoğunlaştırıyor. Ama, Amerika’nın nükleer anlaşmadan çıktığı için bu anlaşma çerçevesinde her hangi bir görüş bildirmesi veya taslak sunması mümkün değil.

Hook, nükleer anlaşmayı destekleyen 2231 sayılı BM Güvenlik Konseyinin İran’a yönelik birçok BM yaptırımını kaldırdığını ancak yaptırımların tekrar uygulanmasına imkan tanıyan yasal bir mekanizma (snapback) da oluşturduğunu iddia ederken Rusya, ABD’nin İran nükleer anlaşmasından çekildiğini ve anlaşmaya taraf olmayan bir ülkenin yaptırımların yeniden devreye sokulmasına imkan veren yasal mekanizmayı hayata geçiremeyeceğini bildiriyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu